02 Јули, 2022
0.0254

Бугарија искористила само една третина од вакцините против Ковид-19

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Бугарија досега платила 163 милиони евра во текот на пандемијата за набавка на вакцини против Ковид-19, но искористила само една третина од нив, пишува 24 Часа, повикувајќи се на информации од бугарското Министерство за здравство.

„Ги даваме на Бутан, Иран и Бангладеш, за да не ги фрлиме“, објави 24 Часа, кој пресметува дека за набавка на дозите против коронавирусот биле потрошени 320 милиони лева, или околу 163 милиони евра.

Само 30% од испорачаните вакцини против СОВИД-19 беа администрирани на луѓе. Ова покажува референца на веб-страницата на министерството.

Вкупно 4.395.117 дози се администрирани од почетокот на кампањата за имунизација. Во Бугарија се испорачани три пати повеќе - 13.033.300, а државата за нив платила над 320 милиони лева.

Според договорот склучен меѓу Европската комисија и Фајзер за 2022 и 2023 година, оваа година за Бугарија мора да се испорачаат уште 2.710.904 дози, а следната година ќе дојдат повеќе од 7 мил.

„Овие бројки се преголеми премногу за нас, бидејќи тие што сакаат да се вакцинираат стануваат се помалку и помалку. Сега кај нас во просек се даваат од 600 до 750 дози дневно.Така, во текот на април, кога целосно стивна вонредната состојба,  беа администрирани само 28.906 дози“, пишува 24 Часа.Можеби ќе ве интересира

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот