13 Август, 2020
0.0368

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Бројот на заболени од коронавирусот во светот надмина 11 милиони. 

Податоците се објавени на сајтот Ворлдметерс.

Бројот на починати надмина половина милиони и сега е 525.248.

Активни случаи има 4.321.774, од кои 57.934 се во критична состојба, а благи симптоми имаат 4.263.840 лица.

Најголем број од заразените се во САД – 2.839.301 случај,  каде има и најмногу жртви – 131.545.

Зад САД следува Бразил со 1.502.424 случаи на коронавирус и 62.045 починати.

Русија и Индија имаат повеќе од 600.000 заразени од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома