15 Јуни, 2021
0.0248

БРЕМЕНАТА АНА САКАЛА ДА СЕ ВАКЦИНИРА, НО ЈА ОДБИЛЕ НЕКОЛКУ ПАТИ - направила радикален потег, а антителата што ги добила се вистински шок

Објавено во: Балкан 14 Мај, 2021

Приказна за бремена жена од Србија која се вакцинираше со вакцината „Фајзер“ се појави на социјалните мрежи, објави Блицв.рс.

Таа се вакцинирала криејчи дека е бремена! Веста беше објавена на Твитер од пулмологот д-р Славица Плавшиќ.

„На почетокот на април, пишував за ‚борбата на бремената Ана со бирократијата'. Тогаш таа беше во 15-та недела од бременоста, решена да се вакцинира. Таа не доби согласност од својот гинеколог. Од избраниот лекар уште помалку, бидејќи тој е антиваксер, и не носи ниту маска. Кога таа отишла на вакцинација, редарите се обиделе да ја вратат, затоа што бремените жени не се вакцинирани “, напиша д-р Плавшиќ.

Д-р Плавшиќ објасни како бремената Ана конечно успеала да ја прими вакцината.

„Упорната Ана побара да разговара со властите и се обиде да им објасни дека сака да се вакцинира на нејзино барање, и да отпатува кај нејзините родители во земја каде што бремените жени редовно се вакцинираат. Таа и тогаш не доби согласност", пишува д-р Плавшиќ.

Бремената Ана на крајот се одлучила за радикален пристап и решила да оди маскирана на вакцинација.

„Следниот ден, таа била ‚маскирана' со широк дуксер и јакна, како дебелка, и поминала нормално, без да ја пријави бременсота, и ја примнила вакцината Фајзер. По 21 ден, таа беше успешно ревакцинирана. Десет дена по повторната вакцинација, на барање на еден лекар, направила тест за антитела. И резултатот е неверојатен, таа има 27.778,9 антитела! Ана е една од ретките ревакцинирани бремени жени во Србија. И Ана и бебето се чувствуваат одлично во 20-та недела од бременоста“, напиша д-р Плавшиќ.

Како што веќе напиша „Блиц.рс“, во согласност со ревидираните препораки на Стручниот комитет за имунизација, бременоста не се смета за контраиндикација за употреба на вакцината на Фајзер против ковид-19.

По првото тромесечие, бремените жени можат да се вакцинираат со вакцината Фајзер по консултација со надлежен гинеколог и со индивидуална проценка на придобивките и ризиците од вакцинацијата, според препораките на Стручниот комитет.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија