27 Февруари, 2021
0.0189

Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2021

Бразилската влада нема да се обиде да му забрани на кинескиот производител на телекомуникациска опрема Хуавеј да учествува на аукциите на мрежата 5Г кои се закажани за јуни оваа година, објави во саботата весникот Естадо де С. Пауло, повикувајќи се на извори од владата и индустриската заедница, пренесува Ројтерс.

Финансиските трошоци кои потенцијално вредат милијарди долари и излегувањето на сојузниот претседател Доналд Трамп од Белата куќа го натераа претседателот Жаир Болсонаро да се повлече од неговото спротивставување Хуавеј да учествува во наддавањето за обезбедување на мрежно покривање со следна генерација на мобилна мрежа во Бразил, пишува весникот.

Болсонаро, исто како и Трамп, му се спротивставува на Хуавеј на недокажана основа дека споделува доверливи податоци со комунистичката влада на Кина.

Но, со оглед на тоа што Кина е најголемиот трговски партнер на Бразил и способноста на Хуавеј да се натпреварува со цена, тој се соочи со отпор од индустриската заедница и од неговата сопствена влада, вклучително и од потпретседателот Хамилтон Мурао.

Естадо де С. Пауло го цитираше Мурао кој изјави дека на сите компании кои ги даваат потребните гаранции за почитување на националниот суверенитет на Бразил и заштитата на податоците ќе им биде дозволено да понудат 5Г опрема во земјата.

Минатиот месец, извори за Ројтерс изјавија дека владата на Болсонаро бара законски начин да го исклучи Хуавеј од 5Г мрежите во Бразил.


Можеби ќе ве интересира

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Европските лидери сепак навиваат за воведување здравствени пасоши

Европските лидери сепак навиваат за воведување здравствени пасоши

Нови 427.000 луѓе во светот се заразени за едно деноноќие

Нови 427.000 луѓе во светот се заразени за едно деноноќие

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар