16 Октомври, 2021
0.0303

Божиновски ја продолжи традицијата на филмскиот фестивал Браќа Манаки: Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

Објавено во: Мои пари 21 Септември, 2021

Божиновски часовници и накит ја продолжи традицијата на доделување на наградата „Дијаманти на кинематографијата“, во склоп на фестивалот „Браќа Манаки“. Оваа година дијамантите ќе заблескаат во рацете на годинешните лауреати; композиторката Џозелин Пук и австрискиот кинематограф Кристијан Бергер.

Врачувањето на наградата со оглед на ситуацијата се случи во интимна атмосфера во просториите на „Божиновски часовници и накит“ на Широк Сокак во Битола.

„Што може повеќе да кажеме за двајцата добитници, од тоа што за нив го зборуваат нивните ремек дела., може само да ни биде чест што Битола, а со тоа и Божиновски часовници и накит е дел светската филмска кинематографија. Фестивалот Манаки е најголемиот дијамант кој Битола го има како град, треба да го брусиме да го негуваме, да го живееме и од година во година да го правиме се посјаен.“

Оваа година Божиновски часовници и накит како долгогодишен партнер на фестивалот се впушти во позначајна авантура, ангажирајќи го целитот човечки и креативен потенцијал на компанијата со цел да ја збогати OFF програмата на фестивалот. Целта е како што велат од Божиновски, радоста кон фестивалот да се врати кај битолчани, да го живеат и да бидат горди што се дел од ова случување.

Наградата „дијаманти на лауреатите“ која традиционално се доделува веќе четири години, до сега ја имаат добиено преку 15 звучни имиња од светот на кинематоградијата, како американскиот кинематограф и режисер Едвард Лахман, грчкиот кинематограф Јоргос Арванитис германскиот режисер и продуцент Фатих Акин, шпанскиот кинематограф Хосе Луис Алкаине и др. меѓу кои и нашиот, а светски Милчо Манчевски.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Жито пром - Гевгелија ги претстави новите колачи 4U на Саемот „Ануга“ во Келн

Жито пром - Гевгелија ги претстави новите колачи 4U на Саемот „Ануга“ во Келн

Huawei претстави седум иновации во дигиталната инфраструктура, создавајќи поголема вредност за клиентите и партнерите

Huawei претстави седум иновации во дигиталната инфраструктура, создавајќи поголема вредност за клиентите и партнерите

БАТ се обврзува на нето нула емисија на штетни гасови до 2050

БАТ се обврзува на нето нула емисија на штетни гасови до 2050

OKTA со поддршка на лицата со оштетен вид за нивно полесно учество во сообраќајот

OKTA со поддршка на лицата со оштетен вид за нивно полесно учество во сообраќајот

МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ вреден 1.311.293 денари освои Киро од Делчево

МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ вреден 1.311.293 денари освои Киро од Делчево

„Аџибадем Систина“ продолжува со Академска пракса за студентите, од оваа година овозможува и практични вежби

„Аџибадем Систина“ продолжува со Академска пракса за студентите, од оваа година овозможува и практични вежби

Со квалитетно образование до подобра иднина

Со квалитетно образование до подобра иднина

Нутриционист Тања Турунџиева за она што не го знаеме за холестеролот и триглицеридите

Нутриционист Тања Турунџиева за она што не го знаеме за холестеролот и триглицеридите

Македонија чекор пред сите во светот: Пуштена во употреба најголемата автоматска линија за резервоари за гас и водород

Македонија чекор пред сите во светот: Пуштена во употреба најголемата автоматска линија за резервоари за гас и водород