27 Февруари, 2020
0.0194

Борисов од Давос со пораки за Димитров

Објавено во: Економија 21 Јануари, 2020

Со министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Никола Димитров разговаравме за нашето заедничко претседателство на Берлинскиот процес. 

Разговаравме и за позитивниот развој на нашите билатерални односи од склучувањето на Договорот за пријателство, соседство и соработка. Очекувам работата на заедничката мултидисциплинарна комисија меѓу двете држави да продолжи во конструктивен дух и да не биде под влијание на политичката состојба и напнатата предизборна состојба во Република Северна Македонија, соопшти бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешната средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во Давос каде се одржува Светскиот економски форум.

Меѓудругото, Борисов кажал и дека Бугарија останува на ставот за поддршка на Македонија за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ.


Фото: Фејсбук профил на Бојко Борисов

Можеби ќе ве интересира

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“