21 Октомври, 2021
0.0881

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

Објавено во: Балкан 21 Септември, 2021

Сè уште се блокирани граничните премини меѓу Косово и Србија, а српскиот претседател Александар Вучиќ бара повлекување на Приштина. 

Србија бара повлекување на косовската полиција од северот на Косово, изјави Вучиќ по седницата на Советот за национална безбедност. 

„Ситуацијата да се врати на претходните страни, а потоа да отидеме во Брисел да разговараме за се и ако е можно да се договориме“, рече Вучиќ. 

За официјална Приштина, оваа одлука е потег на реципроцитет, бидејќи српските власти ја користат истата пракса при влегување на косовски автомобили во Србија. За српскиот претседател, одлуката на косовското собрание е директно кршење на одредбите од Бриселскиот договор. 

Во согласност со Бриселскиот договор за слобода помеѓу Србија и Косово, српските регистарски таблички со ознаки на градовите во Косово беа укинати и истите треба да се пререгистрираат со ознака КС или РКС. Но, во неколку општини на северот на Косово каде живее мнозинско српско население се уште граѓаните возат автомобили со таблички издадени од Република Србија.

Амбасадорите на Соединетите Американски Држави, Франција, Германија, Италија и Обединетото Кралство во Косово се сретнаа денеска со прмиерот Албин Курти, во врска со напнатата ситуација на границата со Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Вчера ЕУ повика на смирување на тензиите. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка