02 Јуни, 2020
0.0318

БИТКОИНОТ ВЕЌЕ НЕ Е НА ТРОНОТ: Еве која криптовалута е најпопуларна

Објавено во: Економија 08 Октомври, 2019

Контроверзната криптовалута Тетер го замени Биткоинот како најчесто користени сајбер пари. Иако биткоинот и понатаму има највисока пазарна капитализација од сите криптовалути досега, според податоците на веб страницата CoinMarketCap, дневниот обем на Тетерот постојано е поголем од биткоинот веќе неколку недели.

Податоците од саботата покажуваат дека во криптоменувачниците ширум светот се разменети 19 милијарди долари од Тетерот,  во однос на 15 милијарди долари вредни Биткоини.

Според некои експерти, Тетерот станал најважна валута во светот на криптовалути. Овие дигиталнни пари се таканаречени „Stablecoin“ - криптовалута која е поврзана со фиксна цена со конвенционална валута. Таа според тоа би требало, како и што кажува самото име, да биде постабилна од другите криптовалути со своите необично волатилнни курсеви.

Според авторите, хонгконгшката компанија Тетер е врзана за доларот и е покриена со резерви. Меѓутоа, има значајни сомненија во изјавите и деловното однесување на креаторот на Тетерот. До пред неколку месеци тврделе дека задржуваат долар во резерва за секоја издадена дигитална паричка, но потоа изненадно признале дека покриеноста е само 74 отсто.

Во САД против Тетер Лимитед се води истрага поради сомнение дека проневерил 850 милиони долари вложувачки фондови. Покрај тоа, има сомненија дека Тетер е користен за масовни манипулации со курсот на биткоинот, кој дословно експлодирал во 2017 година, а потоа доживеал крах . 

И покрај се, Тетер станува се популарен. Многу берзи, посебно во Азија, користат валтуа како замена за вистински долари за купување или продажба на Биткоин и други валути.

Можеби ќе ве интересира

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните

Тутунски Комбинат Прилеп со дивиденда од 2,4 милиони евра од заедничката компанија со Филип Морис

Тутунски Комбинат Прилеп со дивиденда од 2,4 милиони евра од заедничката компанија со Филип Морис

Анализата е готова: Министерството за финансии не го прифати предлогот за изедначување на акцизата за екстралесното гориво со дизелот

Анализата е готова: Министерството за финансии не го прифати предлогот за изедначување на акцизата за екстралесното гориво со дизелот

Финансиска поддршка за исплата на априлски плати добиле 42 големи компании

Финансиска поддршка за исплата на априлски плати добиле 42 големи компании

Економската криза допрва доаѓа: Одблиску со Анета Трајковска од Стопанска комора на Македонија

Економската криза допрва доаѓа: Одблиску со Анета Трајковска од Стопанска комора на Македонија

БАНКАРИТЕ СО ПОМАЛИ ПРОФИТИ ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ - короната не е причина, но како ќе „удри“ понатаму

БАНКАРИТЕ СО ПОМАЛИ ПРОФИТИ ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ - короната не е причина, но како ќе „удри“ понатаму

Короната и изборите одложија инвестиција од 300 милиони евра во Македонија?

Короната и изборите одложија инвестиција од 300 милиони евра во Македонија?

ВЛАДАТА ДЕНЕСКА ЌЕ ПРЕСЕЧЕ - кој ќе ги легитимира гостите во локалите дали се од исто семејство

ВЛАДАТА ДЕНЕСКА ЌЕ ПРЕСЕЧЕ - кој ќе ги легитимира гостите во локалите дали се од исто семејство

НАФТАТА СЕ СТАБИЛИЗИРА НАД 38 ДОЛАРИ: Саудиска Арабија ќе ја зголеми продажната цена

НАФТАТА СЕ СТАБИЛИЗИРА НАД 38 ДОЛАРИ: Саудиска Арабија ќе ја зголеми продажната цена