18 Април, 2021
0.0202

БИТКОИНОТ УРНА УШТЕ ЕДЕН РЕКОРД: Како дигиталната валута ги тенчи нервите на инвеститорите

Објавено во: Економија 26 Февруари, 2021

Најпопуларната крипто валута во светот вчера немаше премногу осцилација на цената, но изненадувањето беше секако дека по значителниот пад во текот на претходните два дена, цената константно се опоравува.

Имено, вчера утрото биткоинот се тргуваше по цена од околу 50.300 долари, за да се достигне рекордна вредност од 52.000 долари околу 14 часот.

Ова беше проследено со нов пад, па по 16 часот, цената на биткоинот остана на 51 000 американски долари.

Тоа беше приближно максималната вредност на оваа дигитална монета во претходните 24 часа.

И големите купувачи на биткоин беа во центарот на вниманието вчера, бидејќи деловниот извештај на „Square“ за четвртиот квартал на 2020 година откри дека купил биткоини во вредност од 170 милиони долари. Тоа беше значаен плус и информација што имаше позитивен ефект врз цената.

Компанијата објави дека купила приближно 3.318 биткоини, изградувајќи се на купување на 4.709 монети во октомври 2020 година. „Square“ откри дека ова претставува околу пет проценти од вкупните средства на компанијата на крајот на 2020 година.

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен предупреди дека поседувањето биткоин претставува ризик и за инвеститорите и за граѓаните и истакна дека остануваат отворени важни прашања за законитоста и стабилноста на најголемата крипто-валута во светот.

- Не мислам дека биткоинот е широко користен како средство за трансакции, но исто така и до степен до кој се користи, се плашам дека тоа е често за нелегални финансиски трансакции. Крајно е непрофитабилно да се извршуваат трансакции, бидејќи количината на енергија што се користи за обработка на тие трансакции е зачудувачка - изјави Jeелен за CNBC.

Аналитичарите на Голдман Сакс утврдиле дека златото и биткоинот не се во судир, односно дека тие „не канибализираат“ едни со други. Сепак, забележана е многу силна корелација помеѓу биткоинот и основните метали - бакар, цинк - кои постојано се движат нагоре од октомври.

Да ве потсетиме, во текот на минатата недела, оваа дигитална валута расте вртоглаво од ден на ден, и практично од час на час, а една од главните причини беше вклученоста на големите инвеститори во набавката на биткоин.

Сè започна со компанијата Тесла, која купи биткоини вредна 1,5 милијарди долари, а потоа од Епл дојде најава дека може да се одвива на ист начин.

Откако во неделата достигнаа максимална вредност од 58.200 долари, следеше пад по изјавата, односно твитот на „Илон Маск“, дека „цената на биткоинот отиде толку високо премногу брзо“.


По силниот пад, биткоинот повторно „летна“ - која е причината?

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Од утре исплата на помошта од 1,9 милијарди денари

СДСМ: Од утре исплата на помошта од 1,9 милијарди денари

Хотелите од Охрид и Струга се договорија, ќе има специјален попуст за Србите

Хотелите од Охрид и Струга се договорија, ќе има специјален попуст за Србите

Угостители: Банките и извршителите ни се закануваат, во вторник протест пред Министерството за финансии

Угостители: Банките и извршителите ни се закануваат, во вторник протест пред Министерството за финансии

Високите цени на брашното и маслото ќе останат до следната жетва

Високите цени на брашното и маслото ќе останат до следната жетва

Црна Гора купи два авиони за 21 милиони евра

Црна Гора купи два авиони за 21 милиони евра

Кој тајкун ќе ги купи? „Реплек“ продава 6,88 отсто од акциите за 240 милиони денари преку „се или ништо“

Кој тајкун ќе ги купи? „Реплек“ продава 6,88 отсто од акциите за 240 милиони денари преку „се или ништо“

Псалтиров, Саити, Тунева и Ајдини избрани за први економски советници-промотори

Псалтиров, Саити, Тунева и Ајдини избрани за први економски советници-промотори

Продолжува акционерската битка во Реплек: Туџаров и Зимбакова предлагаат нови членови на Надзорниот одбор

Продолжува акционерската битка во Реплек: Туџаров и Зимбакова предлагаат нови членови на Надзорниот одбор

ВЛАДАТА ДО КСС КОИ ПРОТЕСТИРАА - не сте репрезентативен синдикат, а сепак сте вклучени во Економско-социјалниот совет, се што ние правиме, е во интерес на работниците

ВЛАДАТА ДО КСС КОИ ПРОТЕСТИРАА - не сте репрезентативен синдикат, а сепак сте вклучени во Економско-социјалниот совет, се што ние правиме, е во интерес на работниците