21 Април, 2021
0.0201

БИТКОИНОТ СЕ „ВРАТИ“: Како ја презеде улогата што некогаш ја играше златото

Објавено во: Економија 08 Март, 2021

Најпопуларната криптовалута биткоин се врати на ниво над 50.000 долари во неделата вечерта. Биткоинот скокна за четири проценти денес, а аналитичарите растот го припишуваат на масивната програма за стимулации во САД вредна 1,9 милијарди долари.

Сенатот во саботата го усвои планот на претседателот eо Бајден за опоравување од пандемијата на ковид19 со 1,19 трилиони долари по цела ноќ седница на која демократите имаа најмногу несогласувања околу надоместоците за невработеност, а републиканското малцинство не успеа да спроведе околу 30 амандмани. , пишува Seebiz.

Пакетот вклучува 400 милијарди долари еднократно плаќање на повеќето Американци од 1.400 долари, 300 долари неделно за продолжени бенефиции за 9,5 милиони луѓе кои останаа без работа во кризата и 350 милијарди долари помош за државните и локалните власти чии буџети беа намалени поради пандемијата.

Растот на биткоин наговестува на слаб долар на девизните пазари и подобрен апетит за ризик на берзите во понеделникот. Дигиталната валута во голема мерка се движеше во спротивна насока од доларот и се однесуваше повеќе или помалку како акции / ризични средства од падот во март 2020 година.

Инвеститорите сè повеќе го доживуваат биткоинот како „чувар на вредноста“, па затоа во голем број портфолија ја презеде улогата што некогаш ја играше златото.


Можеби ќе ве интересира

Државата ќе дели дополнителни 8,5 милиони евра годишно за дневници за јавниот сектор што работи во недела

Државата ќе дели дополнителни 8,5 милиони евра годишно за дневници за јавниот сектор што работи во недела

ШЕСТИ ПАКЕТ МЕРКИ: Помош за угостители, туристички водичи, естрадни уметници

ШЕСТИ ПАКЕТ МЕРКИ: Помош за угостители, туристички водичи, естрадни уметници

Познато е колку ќе чини шестиот пакет мерки

Познато е колку ќе чини шестиот пакет мерки

Ќе има 50 илјади бесплатни ПЦР тестови за туристите во земјава

Ќе има 50 илјади бесплатни ПЦР тестови за туристите во земјава

Народна банка дозволи: Може да имате странска сметка за да купувате акции во странство

Народна банка дозволи: Може да имате странска сметка за да купувате акции во странство

Преполно пред Министерството за финансии: Угостителите и туристичките работници бараат Владата да го почитува изборниот слоган „Можеме“

Преполно пред Министерството за финансии: Угостителите и туристичките работници бараат Владата да го почитува изборниот слоган „Можеме“

Шокантно откритие на Лукаревска: Мартовска плата не добиле 54.662 работници

Шокантно откритие на Лукаревска: Мартовска плата не добиле 54.662 работници

Брендот Shell отсега достапен во државата

Брендот Shell отсега достапен во државата

Бектеши: Рестораните за свадби можно е да отворат на крајот на мај

Бектеши: Рестораните за свадби можно е да отворат на крајот на мај