20 Октомври, 2020
0.0244

Битка во коалицијата за директорското место во Фондот за здравство

Објавено во: Македонија 25 Септември, 2020

Во фаза на финализација се кадровските решенија за директорските места во државните институции. Од двете партии во владината коалиција официјално не соопштуваат во која институција која партија ќе има свој директор, но во јавноста веќе има неофицијални информации за поделбата, а се вртат и имињата за можните кандидати за директорските столчиња.

Едно од најжешките места е директорската фотеља во Фондот за здравствено осигурување. Се погласни се тврдењата дека ДУИ делегира свој кадар на оваа позиција, иако деновиве повеќе медиуми објавија дека главен кандидат за ова место е потпретседателот на СДСМ, кој е етнички Албанец, Мухамед Зекири.

Од ДУИ за Фактор брифираат дека директор на Фондот за здравствено осигурување ќе биде Фатон Ахмети, нивен член. Фактор дознава дека сепак ништо не е одлучено, а повеќе од сигурно е дека оваа позиција сепак ќе оди кај СДСМ.

Дали е Зекири вистинскиот човек, во јавноста веќе има поделени мислења, бидејќи познавачите тврдат дека лице на оваа позиција пред сè треба да има менаџерски способности, а уште поважно, како што велат изворите за Фактор, е да го разбира здравствениот систем.

За дел од нив, Зекири ги нема тие квалитети.

Изворите на Фактор уште велат и дека за оваа позиција постои вистинска борба, а во игра се неколку имиња, меѓу кои и актуелниот в.д. директор на Фондот за здравство, Миле Сугарев, како и актуелниот директор на Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле, д-р. Ангелчо Андоновски.

Премиерот Зоран Заев во однос на ова прашање денеска изјави дека за еден дел од институциите се разгледуваат решенијата, за еден дел веќе се објавуваат конкурси. 

-Сакаме до 15. октомври да заврши целиот процес, но и сега институциите функционираат непречено зошто имаат свои раководства. Кога ќе ги донесеме одлуките, ќе соопштиме, изјави премиерот Заев.

А.Б.- А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Петок е неработен ден

Петок е неработен ден

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Блиску сме до карантин?

Блиску сме до карантин?

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати