21 Април, 2021
0.0219

БИЛ КРАТОК, НО ЈАК И ЗВУЧЕН - земјотрес вчеравечер кај Маврово

Објавено во: Македонија 07 Март, 2021

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва, на 06.03.2021 година во 22 часот и 43 минути, регистрира земјотрес од епицентралното подрачје Гостивар-Тетово со епицентар 60 km југозападно од Скопје.

Земјотресот беше со локална Рихтерова магнитуда ML2.9.

Според досегашните податоци земјотресот e почувствуван од населението во Дебар, Гостивар и Маврово со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Дел од тамошните жители пишуваат дека земјотресот бил краток, но јак, проследен со звук.

Во светот пак, се случија три земјотреси, вклучувајќи и еден од најсилните кои се случи во Нов Зеланд, во Тихиот Океан, по што веднаш се изадени предупредувања за Цунами, кои се издадени во Нова Каледонија, Тонга, Самоа, Вануату.

Третиот потрес бил дури со јачина од 8,1 степен по Рихтер.

Потресите посилни од 8 степени по Рихтер се вбројуваат во разорни земјотрести, и според историјата, се случуваат еднаш годишно. Многумина можат да предизвикаат штета илјадници километри подалеку од епицентарот.

Сепак, овој силен потрес не влегува во едни од најсилните.

Откако постојат мерењата, во 1960 година во Чиле во местото Валдиви се случил земјотрес со неверојатни 9,5 степени по Рихтер. Во потресите над 9 степени се вбројуваат во категоријата на разорни, оние кои уништуваат објекти во круг од неколку илјади километри. Се случуваат еднаш во 20 години.

Потресот кај Валдиви однел околу 6 илјади животи, иако точниот број никогаш не е утврден, и создал цунами со висина од 10 метри, и стигнал дури до Јапонија. Два милиони луѓе останале без дом. Штетата изнесувала седум милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат