09 Август, 2022
0.0386

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

Објавено во: Свет 01 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Постојат сè повеќе докази дека руските сили во окупираните области на Украина систематски краделе жито и други производи од локалните фармери. Би-Би-Си разговараше со фармерите и анализираше сателитски снимки и податоци за испорака за да следи каде оди житото.

На неколку десетици милји од линијата на фронтот, украинскиот фармер Дмитро опишува како бизнисот што го негувал во текот на 25 години бил изгубен за четири месеци.

Би-Би-Си објави дека се обиделе да контактираат над 200 земјоделци чие земјиште сега е на територијата окупирана од Русија. Дмитро - не го користиме неговото вистинско име за да го заштитиме од репресии - еден од ретките што сакаше да нè запознае.

- Ни го украдоа житото. Ни ги уништија просториите, ни ја уништија опремата - вели за Би-Би-Си. 

Тврди дека руските сили заземаат 80 отсто од десетиците илјади хектари што тој ги обработува и ги обвинува за кражба на жито. Посочува оти камиони со жито биле украдени, а според Дмитро на неколку од нив имало вградени GPS тракери.

Можевме да ги искористиме овие податоци за да видиме дека тие отидоа на југ во Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, а потоа продолжија кон Русија.

На сателитска снимка од 14 јуни годинава - може да се види редица камиони на патот до објектот.

Можеме да видиме дека складиштето е до железничка линија, која може да се користи за транспорт на жито или во Русија или до пристаништата во јужен Крим. 

Многу е тешко да се следат поединечни пратки на украдено жито, но има многу докази дека голем дел од тоа оди прво на Крим. Има сателитски снимки на две клучни влезни точки - во Чонхар и Армијанск - во кои можете да видите натрупани возила, кои би можеле да се користат за транспорт на жито и други производи.

Сликата од влезната точка Чонхар направена на 17 јуни покажува линија камиони долга повеќе од 5 километри (три милји).

Ова ниво на патен сообраќај во Крим е невообичаено бидејќи Украина нема пристап до областа откако беше анектирана од Русија во 2014 година и извезува жито и други производи од други места.

Можеби е можно да се објасни дел од обемот на сообраќајот како празни камиони кои се враќаат од окупираните области кои доставувале залихи на руските војници. Но, очигледното толкување е дека многу од камионите носат жито - или други производи како семки од сончоглед - земени од украинските земјоделци.

- Тие прво носат жито во анектираниот Крим, каде што го транспортираат до Керч или Севастопол [пристаништата], потоа товарат украинско жито на руски бродови и одат до Керченскиот теснец - вели Андриј Клименко, експерт од Институтот за Црно Море.

Објаснува оти во теснецот Керч [меѓу Крим и Русија], тие го пренесуваат украинското жито од малите бродови на носачи на големо, каде што се меша со жито од Русија, а потоа се извезува со руски сертификати, велејќи дека тоа е руско жито. Бродовите потоа често се упатуваат кон Сирија или Турција.

Некои експерти со кои разговаравме рекоа дека оваа активност може да се смета само со жито транспортирано од копното на Украина. 

- Крим навистина не одгледува многу жито за извоз - вели Марија Богонос, експерт за земјоделска политика на Економското училиште во Киев.

Исто така, нема да има географска смисла Русија да го користи Севастопол за извоз на сопствено жито.

Но, Мајк Ли, експерт за земјоделство од Green Square Agro, кој работел и во Украина и во Русија, вели дека дел од житото што доаѓа од Крим може да биде дел од заостанатиот дел од минатогодишната жетва, чуван во складиште поради војната. 

Би-Би-Си ги мапираше патувањата на три брода: Матрос Позинич и Сормовски 48, во сопственост на две компании во Русија, како и Финикиа, во сопственост на Сириската генерална поморска управа.

- Се обидовме да контактираме со руски регистрирани сопственици на овие бродови да прашаат за патувањата, но не добивме одговор. Не успеавме да стигнеме до сириските сопственици - пишува во анализата на светски познатиот медиум.

Фото: Би-Би-Си

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван