18 Април, 2021
0.0204

БГНЕС: Масакр и линч над Љубчо Георгиевски

Објавено во: Македонија 01 Март, 2021

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој план за излез од ќор-сокакот во нашите билатерални односи, коментира репортерот на БГНЕС.

Огромното мнозинство на медиуми не го објавија краткиот текст на неговите предлози, но наместо тоа објавија десетици коментари, анализи и реакции на „револтираните“ политичари, новинари и аналитичари.

Градоначалникот на градот Куманово, кој е дел од владејачката партија, Максим Димитриевски, побара од обвинителството да поднесе тужба и Георгиевски да остане без македонско државјанство.

Пратеничката од партијата на премиерот Зоран Заев, Марија Георгиевска даде специјална изјава во која објави дека владејачката партија „нема апсолутно никаква врска со личните позиции на Георгиевски“.

Коалицискиот партнер на Зоран Заев, Павле Трајанов од Демократскиот сојуз е меѓу најгласните и за да биде забележан го рече следново: Немаме заедничка историја со Бугарите. Постоиме со векови, а на македонскиот јазик, како и на другите, му требаа илјадници години да се етаблира. Според него, „позициите на Lyубчо Георгиевски се пробугарски и антинационални“.

Во исто време, опозицијата, претставена од ВМРО-ДПМНЕ, го обвини Георгиевски за „обезличување на идентитетот на Македонија“. Портпарол на партијата рече дека „неговите тези се опасни и им штетат на националните интереси“.

Георгиевски предложи излез: Скопје да ја прифати историската вистина, а Софија - реалноста

Во нападот учествуваа „дипломати“ кои во минатото служеа и ја поддржуваа антиквизацијата на Никола Груевски.

Сите медиуми, и провладини и опозициски, објавуваат „лути реакции“, но никаде нема барем едно неутрално мислење или коментар.

Сето ова потсетува на периодот по 1945 година, кога секој дисидент во Македонија се прогласи за „предавник, шпион, терорист, соработник на окупаторот или дел од петтата колона“.

Никаде во предвидувањата на Љубчо Георгиевски не беше спорен современиот македонски идентитет, но имаше повик земјата да ја прифати историската вистина, а властите во Софија да ги препознаат реалностите денес во РСМ, коментира БГНЕС.

Можеби ќе ве интересира

Христијан Мицкоски побара од Пендаровски да не ги потпишува денешните изгласани закони во Собранието

Христијан Мицкоски побара од Пендаровски да не ги потпишува денешните изгласани закони во Собранието

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот