28 Јануари, 2020
0.0166

Преку „Купи куќа, купи стан“ одобрени скоро 100 кредити: Кои се новите поволности за младите?

Објавено во: Економија 07 Декември, 2019

Скоро 100 станбени кредити се одобрени преку проектот „Купи куќа, купи стан“ за годинава, а бројката најверојатно ќе расте и до крајот очекувањата се да бидат околу 150.

Станбените кредити предничат во однос на кредитите поднесени за куќи а што се однесува до апликантите процентуално 55% се мажи кои аплицирале за кредит за сопствен дом.

Скоро половина од одобрените кредити се однесуваат на млади или во бројки тоа значи 48 одобрени апликации.

Проектот на Министерството за финансии ќе продолжи и во 2020 и за иститот има предвидено пари во буџетот.

Се што ве интересира за проектот, кој им дава поддршка на граѓаните да стекнат сопствен дом, може да дознаете на саемот во Скопје Сити Мол .

Она што е новитет е дека има променети услови, односно меѓу промените е пониската каматна стапка а и нови модели, особено поволни за младите со возраст до и наполнети 35 години.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ ОДАТ ВО ИСТОРИЈАТА: ЕК планира да се „спаси“ од монетите од еден и два евро-цента

ЌЕ ОДАТ ВО ИСТОРИЈАТА: ЕК планира да се „спаси“ од монетите од еден и два евро-цента

УТРИНСКИ ФОКУС: Колку се заработува од бизнисот со технички преглед на возилата

УТРИНСКИ ФОКУС: Колку се заработува од бизнисот со технички преглед на возилата

Бранко Азески: Костал е надеж за охриѓани

Бранко Азески: Костал е надеж за охриѓани

Од Стефанова „и се крена“ косата, како ќе помине Катица по сведочењето на Рустеми

Од Стефанова „и се крена“ косата, како ќе помине Катица по сведочењето на Рустеми

Која компанија прави најмногу пари од бизнисот со технички преглед

Која компанија прави најмногу пари од бизнисот со технички преглед

ЦЕНИТЕ ПАДНАА: Еве колку ќе плаќате за бензини и дизел неделава

ЦЕНИТЕ ПАДНАА: Еве колку ќе плаќате за бензини и дизел неделава

Капиталните проекти останаа жртви на политика и желби

Капиталните проекти останаа жртви на политика и желби

Има пари во бизнисот со технички преглед на возила, кој колку заработува?

Има пари во бизнисот со технички преглед на возила, кој колку заработува?

За К-15 пристигаат пријави, за новата минимална плата ниту еден работник не се пожалил од газдата

За К-15 пристигаат пријави, за новата минимална плата ниту еден работник не се пожалил од газдата