04 Август, 2020
0.0384

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 10 Јули, 2020

Демонстрантите во Белград вечерва ја пробија заштитната ограда пред објектот и почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание. 

Четврти ден се протестира во Србија. 

Во Белград почна собирот на демонстранти, кои и покрај забраната за собирање на повеќе од 10 лица на јавни места, сепак излегоа на улиците. 

Протестите се поради незадоволството од начинот на кој државата се бори против епидемијата на коронавирусот. 

Еден од учесниците беше уапсен на самиот почеток на протестот во Белград пред српскиот парламент затоа што им дофрлаше на полицајците, по што полицајци со цивилна облека го одведоа во правец на Собранието, објави Блиц.

Пред Собранието дојде до вербален судир помеѓу левичарите и десничарите при што за малку беше избегната физичка пресметка. Полицијата уапсила две лица и со тоа засега е избегната физичка премсетка.

Претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ, изјави дека протестите во Србија треба да останат мирни, да бидат граѓански и дека не треба да има расправии.

Демонстрантите од Нови Сад попладнево го блокираа и автопатот Е-75 кон Белград.

Во Србија денес има 18 починати од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

Дали Косово тајно се вооружува?

Дали Косово тајно се вооружува?