31 Мај, 2020
0.0489

Белгијка ја зарази мачката: Нема докази дека вирусот може да се пренесе од домашни миленици на луѓето

Објавено во: Стил, Корона Вирус 29 Март, 2020

Жена од Белгија од покраината Лиеж, ја заразила својата мачка со коронавирус, објави Институт за јавното здравје ( FPS Public Health ) на Белгија, на прес-конференција.

„Факултетот за ветеринарна медицина во Лиеж извести дека кај мачка е утврдена инфекција со коронавирус. Мачката живеела со нејзиниот сопственик, кој започнал да покажува симптоми на вирус една недела пред мачката да покаже симптоми“, рече професорот Стивен Ван Гухт.
„Мачката имаше дијареја, постојано повраќаше и имаше потешкотии во дишењето. Истражувачите го пронајдоа вирусот во измет на мачката “, додаде тој. 

Во светски рамки, досега постојат само три случаи кога миленичето е заразено од луѓе, за кои објави Жензки Магазин.


Можеби ќе ве интересира

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи