15 Јуни, 2021
0.0225

Бектеши: Свадби на крајот на мај или почетокот на јуни

Објавено во: Економија 11 Мај, 2021

Министерот за економија, Крешник Бектеши во Клик Плус на ТВ21, коментирајќи за олеснувањето на мерките против ковиди, синоќа посочи и кога се очекува отворање свадбени ресторани. Според него, ова ќе се случи на крајот на мај или почетокот на јуни.

„Сигурно свадбените ресторани или ресторани кои организираат разни забави, некаде кон крајот на овој месец (мај) или почетокот на следниот месец (јуни) можат да започнат со работа. Секако, врз основа на протоколи што ќе бидат подготвени од експерти од оваа област “, рече Бектеши.

Ова министерот уште еднаш го коментираше како дел од дебатата за најавените олабавувања на рестриктивните мерки.

Вчера министерот за здравство Венко Филипче истакна дека епидемиолошката слика дава можности за дополнително олеснување на рестрикциите, дека ќе моќе да се организираат културни настани и некои спортски натпревари, но засега не и свадби.

Денеска се очекува да бидат донесени поконкретни мерки на владината седница, кои би стапиле на сила од утре.

Можеби ќе ве интересира

Пентхаус во Мајами Бич е најскапиот имот платен во криптовалути

Пентхаус во Мајами Бич е најскапиот имот платен во криптовалути

Министерот Бектеши ја посети подружницата на Алкалоид во Киев

Министерот Бектеши ја посети подружницата на Алкалоид во Киев

Вредноста на биткоинот надмина 40.000 долари

Вредноста на биткоинот надмина 40.000 долари

Понизок ДДВ за сметките на струја за да нема поскапување: Само да не блокира Мицкоски, вели премиерот

Понизок ДДВ за сметките на струја за да нема поскапување: Само да не блокира Мицкоски, вели премиерот

МАПАС со порака до граѓаните - Информирај се навременo за својата пензија

МАПАС со порака до граѓаните - Информирај се навременo за својата пензија

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВА ТАКСА: Плус 3,5 денари за литар на бензините и дизелот

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВА ТАКСА: Плус 3,5 денари за литар на бензините и дизелот

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ТАВ, САНИ ШЕНЕР: Ќе требаат уште еден до два месеци за да се воведе стандард за летање во сите земји, ја корегиравме веста за Германија

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ТАВ, САНИ ШЕНЕР: Ќе требаат уште еден до два месеци за да се воведе стандард за летање во сите земји, ја корегиравме веста за Германија

ФИТР за прв пат инвестира во 4 компании за развој на дигитализација на земјоделството

ФИТР за прв пат инвестира во 4 компании за развој на дигитализација на земјоделството

Ќе ги спасат ли ваучерите: Какви се приходите на најпознатите хотелиери

Ќе ги спасат ли ваучерите: Какви се приходите на најпознатите хотелиери