02 Декември, 2022
0.0335

БЕГАЛЕ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА: Руси поминале 500 километри морски пат и се уапсени на Аљаска

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Руси бегале од мобилизацијата во Америка преку Аљаска, при што двајца се приведени. 

Станува збор за двајца жители на полуостровот Чукотка на далечниот североисток на Русија, кои побегнале од мобилизацијата и се задржани на американскиот остров Свети Лаврентиј, објави денеска порталот „Аљаска њуз сорс”. Русите дошле со пловило и се прикотвиле на островот на 4 октомври. На локалните жители тие им кажале дека пловеле од населеното место Егвакинот на Чукотка, оддалечено околу 500 километри морски пат. Тие се задржани и однесени во градот Хембел на островот, а потоа транспортирани во Енкориџ. Федералните власти сега утврдуваат дали Русите го нарушиле правилото за пресекување на границите на САД и дали имаат право да престојуваат во земјата. Гувернерот на Аљаска, Мајк Данливи изјави дека ова е единствен случај на нелегален премин на морската граница меѓу Русија и САД и дека не се очекува постојан прилив на имигранти од Русија. Русите побарале политичка азил во САД. Повеќе од 700.000 руски граѓани избегаа од Русија за да не заминат на фронт во Украина. 

фото Александар Букин / Google Maps

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

На аукција ќе оди јахтата на Медведчук која се наоѓа во Трогир

На аукција ќе оди јахтата на Медведчук која се наоѓа во Трогир

ПУТИН И ШОЛЦ РАЗГОВАРАЛЕ ЕДЕН ЧАС: „Политиката ви е деструктивна“, предупредил Путин

ПУТИН И ШОЛЦ РАЗГОВАРАЛЕ ЕДЕН ЧАС: „Политиката ви е деструктивна“, предупредил Путин