29 Ноември, 2021
0.0212

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

Објавено во: Балкан 15 Октомври, 2021

Србија ја потресе веста дека три деца на возраст од 15 и 17 години, како и бебе старо само пет месеци, се поврзани со апарат за дишење поради компликации од корона вирусот.

Проф. Д -р Владислав Вукомановиќ од Институтот за мајка и дете, кој гостуваше во утринската емисија на РТС, проговори за нивната состојба.

-Децата се животно зарозени. Станува збор за момче на 17 годишна возраст со прекумерна тежина, девојче кое има 15 години без никакви коморбидитети и петмесечно бебе. Од епидемиолошка анализа, семејствата и на тинејџерите и на бебето беа позитивни на САРС-КоВ-2, што значи дека ова е синџир на пренос кој оди од родители на деца и обратно ".

Лекарот, исто така, вели дека клиничката слика кај децата сега е различна отколку пред неколку месеци.

-Клиничката шема на манифестација на Ковид-19 кај децата е целосно изменета. Пред само шест, седум, осум месеци, доминантни беа пациентите со таканаречениот мултисистемски воспалителен синдром, имавме околу 55 од нив и сите беа излечени. Сепак, ова е сега форма која е карактеристична за адолесцентни пациенти, со тешка пневмонија. Сите три деца кои се на респиратор, беа примени пред 48 часа со тешка пневмонија, а едниот од нив има и воспаление на срцевиот мускул. Толку разновидни и многу тешки манифестации на болеста ".

Професорот Вукомановиќ посочува дека единствениот излез е вакцинацијата.

-Моето дете сигурно нема да се зарази „не е добар начин за размислување.“ Прво, родителите да се вакцинираат. Одобрена е вакцинација на деца од 12 до 18 годишна возраст, особено за ранливите групи пациенти кај кои болеста може да биде многу тешка, како што се гојазните и оние со тешки срцеви заболувања, рак, итн. "

Извор: Мондо.рс

ФОТО: TV PINK PRINTSCREEN

Можеби ќе ве интересира

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово