05 Јуни, 2020
0.0406

Бараат прибежиште во Македонија додека да се смири албанското тло

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2019

Во Западна Македонија, викендов можеа да се забележат голем број автомобили со албански регистарски ознаки, затоа што граѓаните од соседна Албанија бараат прибежиште во нашата земја додека да се смири тлото.

Охрид и Струга се градовите каде дел од албанските граѓани се сместени, во очекување дека наскоро земјотресите ќе запрат, на терен ситуацијата ќе биде санирана и ќе можат да се вратат дома. Минатата недела Албанија беше погодена од многу потреси, при што се направени големи штети, но имаше и човечки жртви во Драч и Туман.  

„Имам вујко и тетки во Драч, и раскажуваат дека е страшно. Моја братучетка со две мали девојчиња седи надвор, затоа што им е страв да влезат внатре. Ги фати и дожд, па мораа со чадори да стојат на отворено. Препоставувам дека многу граѓани се упатиле во Македонија кај роднини, пријатели, додека да  помине кризата. Инаку, моите родители не се во Албанија, туку се во Италија на работа, на безбедно се“, вели 28 годишната Ангела, девојка од Албанија која се омажила и живее во Куманово.

Крсте Блажески од ХОТАМ објаснува дека по силниот и разорен земјотрес имаше поголем прилив на гости од Албанија во Охрид и Струга, но сега се разидуваат и се враќаат назад во своите домови.

„Првиот бран беше поголем, не дека тоа била некоја огромна бројка, но во секој хотел имаше по 5, 10, 15 семејства, зборувам за Охрид и Струга. Сега мал дел се останати во земјава. Договоривме цените да бидат најмининални за нив, да им се излезе во пресрет, но тоа не смее да биде и многу евтино затоа што има и хотели кои не работат во позитива“, рече Блажески.

Во хотелите кои се лоцирани во Дебар и Гостивар, велат дека во екот на земјотресите немале гости од Албанија кои дошле со цел да ја избегнат непогодата, но не ја исклучуваат можноста дел од албанските граѓани да заминале во домаќинства кај роднини.

Албанскиот сеизмолог Рапо Ормени изјавил дека се забележани 1.300 послаби земјотреси на подрачјето на Драч и другите делови од земјата и дека тоа е нормален процес потребен за ослободување на енергија после главниот земјотрес. Но, дополнителните потреси не довеле до нови штети.

Сања Атанасовска

фото АП / ЕПА

Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис