24 Март, 2018
0.0605

БАНСКО УРИВА РЕКОРДИ: Голема посетеност за време на изминативе празници

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2018

Околу 20 000 туристи го посетија Банско за време на Божиќните и Новогодишните празници. Ова го изјавил Георги Икономов, градоначалник на Општина Банско, пишуваат бугарските медиуми.

„Протокот на туристи за време на Божиќните и Новогодишните празници беше огромен. Сите хотелиери и ресторани велат дека толку многу луѓе немало досега во Банско. Иако во Банско нема снег, зимата е без снег, има доволно снег на планината и патеките се обработену“, рекол тој.

„Квалитетот на снежната покривка е многу добар, па во текот на празниците се беше одлично. Најмногу би определил ситуацијата како многу мирна, без никакви инциденти. Се надевам дека сè било успешно за хотелиерите и пријатно за туристите“, додал уште Икономов .

Тој додаде дека се уште е рано да се каже дали има нови странски туристи кои го избрале Банско оваа година.

И многу наши граѓани, па можеби и вие што го читате ова заминаа за празниците во соседна Бугарија, а некои допрва ќе го искористат зимскиот одмор таму.

Можеби ќе ве интересира

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

Тешко ќе се реши името, тврди грчки политичар

Тешко ќе се реши името, тврди грчки политичар

Што мисли мнозинството во Грција за скопското прашање?

Што мисли мнозинството во Грција за скопското прашање?

КОСОВО ГИ САКА ПРЕШЕВО И МЕДВЕЃА: Што одговорија Србите?

КОСОВО ГИ САКА ПРЕШЕВО И МЕДВЕЃА: Што одговорија Србите?

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Ѕанакопулос: Нема отстапки од ерга омнес и уставна ревизија

Ѕанакопулос: Нема отстапки од ерга омнес и уставна ревизија