31 Јануари, 2023
0.0217

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Објавено во: Свет 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Вистински хаос се случува на Хаити. Спротивставени банди ја поделиле престолнината, киднапираат за откуп, силуваат и убиваат во својот дел на Порт-о-Пренс. Границите можеби не се видливи, но морате да ги знаете затоа што од тоа можеби ви зависи животот, пишува „BBC“.

Вооружени групи тероризираат најмалку 60 проценти од престолнината и околината, според информациите од локалните групи за човекови права. Го обиколиле градот, ги контролираат приодните патишта. Само до јуни биле убиени речиси 1.000 луѓе, тврди ОН. Од јуни до септември убиени, ранети или исчезнати се 1.377 луѓе.

Градот е поделен на зелена, жолта и црвена зона. Зелената значи дека нема банди, жолтата: денеска може да биде безбедна, но утре смртоносна, додека црвената означува забрането подрачје. Зелените зони се намалуваат.

Претседателот Ховенел Моис е убиен во својот дом во јули 2021-ва година. Полицијата обвинила колумбиски платеници, дваесеттина од нив се уапсени, но никој не е осуден. Нема функционален парламент, премиерот Ариел Хенри има мала поддршка. Како што ОН, скоро половина од населението, околу 4,7 милиони жители на Хаити, се соочуваат со глад.

Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи