25 Февруари, 2021
0.0234

Австриски специјалци растуриле новогодишна забава на девет Срби во Виена

Објавено во: Балкан 03 Јануари, 2021

Припадниците на специјалната единица на австриската полиција Вега беа принудени да „разбијат“ бучна новогодишна забава во Виена со употреба на сила.

Девет лица присутни на забавата во 20-та област во Виена, поради нивното агресивно однесување, наводно предизвикале интервенција на членовите на „Вега“.

Како што беше соопштено денес, полицијата користела палки и бибер спреј за време на интервенцијата, со цел да се стави ситуацијата под контрола.

Полицијата во 20-та област, околу 02,45 часот по полноќ на новогодишната ноќ, добила жалба од еден станар се слуша голема врева од соседен стан.

Во тој стан, полициска патрола пронашла девет лица кои не сакале да соработуваат.

Меѓу нив е и 48-годишен српски државјанин, против кого постои потерница за неплатени казни.

Кога полицијата се обиде да го уапси, неговото семејство реагираше напаѓајќи ги службениците.

Полицајците биле удирани со тупаници, па затоа побарале помош од специјалните единици.

Кога специјалците пристигнаа пред станот, беа нападнати, па мораа да извадат палки и бибер спреј .

Покрај 48-годишникот, уапсени се уште двајца мажи на возраст од 30 и 27 години, како и 31-годишна жена.

Тие се обвинети за отпор кон полицијата и за предизвикување сериозни повреди.

Еден полицаец се здобил со повреди на раката и морал со брза помош да биде пренесен во болница.

Двајца од уапсените исто така се здобиле со повреди, но полесно, па по краткиот престој во болницата, биле пуштени на домашно лекување.

Сите девет учесници на забавата беа обвинети и за кршење на мерките за корона.


Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе