07 Март, 2021
0.0275

Асоцијација на специјализанти и млади лекари- новинарите да истражат во која аптека може да се набави инекција клексан

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2021

Асоцијацијата на специјализанти и млди лекари АМСЛ денеска преку свој пост на фејсбук ги повика новинарите да истражат каде го има клексанот и другиот лек против згрутчување на крвта во форма на готова инекција. 

Од Асоцијацијата тврдат дека ги нема овие лекови.

„Ги повикуваме новинарите да истражат во кои аптеки може да се набави готова инекција од типот на Clexane, Fraxiparine?

Ние тврдиме дека нема“, напишаа од Асоцијацијата на својот фејсбук профил.

А токму овие лекови беа предмет на препирка меѓу опозицијата и Министерството за здравство. 

Откако пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски објави дека лекот клексан не е на позитивната листа, тоа најостро го демантираше Министерството за здравство.

„Жалиме што народниот избраник наместо одговорност кон своите избирачи, поддржувачи и воопшто граѓаните на Република Северна Македонија избрал да манипулира со нив“, напишаа од Кабинетот на министерот Венко Филипче.

Нагласуваат дека клексанот е болнички лек. 

„Лага е дека лекот Клексан не е на позитивна листа лекови. Истиот се дава исклучиво под надзор на медицинско лице, во присуство на лекар или медицинска сестра. Лекот Клексан може да се купи и од аптека со рецепта препишана само од специјалист, а потоа парите ФЗО РСМ ги рефундира.

Можеби ќе ве интересира

НОВИ 31 ПАЦИЕНТ СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ - почна со работа и модуларната болница

НОВИ 31 ПАЦИЕНТ СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ - почна со работа и модуларната болница

Короната може да направи обилни крварења во стомакот, докторите да не ги потценуваат овие симптоми, бара лекарската комора

Короната може да направи обилни крварења во стомакот, докторите да не ги потценуваат овие симптоми, бара лекарската комора

(ФОТО) ВО ДВЕ ДРАМАТИЧНИ АКЦИИ - МВР пресече два меѓународни канали на дрога, запленени над половина тон марихуана

(ФОТО) ВО ДВЕ ДРАМАТИЧНИ АКЦИИ - МВР пресече два меѓународни канали на дрога, запленени над половина тон марихуана

Германската Vamed и француската Bouygues construction треба да дадат една понуда за изградба на новиот клинички центар - Филипче ја повика опозицијата да не блокира

Германската Vamed и француската Bouygues construction треба да дадат една понуда за изградба на новиот клинички центар - Филипче ја повика опозицијата да не блокира

НЕ МОЖАМ НИКАКО ДА СЕ ОПРЕДЕЛАМ, ОСВЕН КАКО МАКЕДОНЕЦ - Љубчо Георгиевски ова им го кажал и на Бугарите

НЕ МОЖАМ НИКАКО ДА СЕ ОПРЕДЕЛАМ, ОСВЕН КАКО МАКЕДОНЕЦ - Љубчо Георгиевски ова им го кажал и на Бугарите

Имаме речиси три пати повеќе активни случаи на коронавирусот од Хрватска

Имаме речиси три пати повеќе активни случаи на коронавирусот од Хрватска

АКО САКААТ НЕКА СИ СЕ ЗЕМАТ, НИЕ НА ТАКВА СВАДБА НЕ ОДИМЕ - ова е пораката од Горан Милевски, коалициониот партнер на Заев

АКО САКААТ НЕКА СИ СЕ ЗЕМАТ, НИЕ НА ТАКВА СВАДБА НЕ ОДИМЕ - ова е пораката од Горан Милевски, коалициониот партнер на Заев

Затворена чајџилница во Куманово, ќе биде поднесена кривична пријава

Затворена чајџилница во Куманово, ќе биде поднесена кривична пријава

ВИДНИ ВМРОВЦИ СО ПОДДРШКА ЗА ЛИДЕРОТ МИЦКОСКИ - му порачаа побрзо да закрепне и да не се предава

ВИДНИ ВМРОВЦИ СО ПОДДРШКА ЗА ЛИДЕРОТ МИЦКОСКИ - му порачаа побрзо да закрепне и да не се предава