12 Ноември, 2019
0.0401

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2019

Зачестија реакциите во јавноста, и критиките до власта откако Македонија доживеа неуспех во Брисел. 

Не е Франција огранок на ДУИ во Чаир, порачува аналитичарот Арсим Зеколи за најновите случувања во земјава, недобивањето датум за преговори од ЕУ, и најавата за избори која потоа следеше. 

„Се игравте со огин драга Владо. И се изгоревте. Знаете вие многу добро со кој огин. И употребен пир. За останатите, мислете што сакате. Но, бидете убедени дека не ги знаете сите пикантерии поврзани со ставот на Париз кон нас“, пишува тој на Твитер. 

Според него, лидерот на ДУИ, Али Ахмети е причината за недобивање на датум. 

И покрај обидот со предвремени избори да ја избегне одговорноста и целата вина да ја насочи кон Европа, истрагата за случајот „Рекет“ ќе биде последниот удар за иднината на македонскиот премиер Зоран Заев, пишува италијанскиот весник Ла верита.

Премиерот Зоран Заев барал од обвинителката Вилма Русковска да се одблокираат 750-те илјади евра од Силјан Мицевски, пишува весникот. 

Читајте уште

ИНТЕРВЈУ АРСИМ ЗЕКОЛИ: Договорите со Грција и со Бугарија не требаше да се разберат како карт бланш за датум

Можеби ќе ве интересира

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија

Првично велеше дека не е Сталоне, денес таткото на Боки13 призна дека го истепал попот

Првично велеше дека не е Сталоне, денес таткото на Боки13 призна дека го истепал попот

Павле Богоевски: Не смее да се забранува носење маски на протести

Павле Богоевски: Не смее да се забранува носење маски на протести

БУЏЕТ 2020: Пензиите идната година ќе пораснат од 850 до 900 денари

БУЏЕТ 2020: Пензиите идната година ќе пораснат од 850 до 900 денари

Владата го повлече предлог-законот со кој сакаше да ги ограничи протестите

Владата го повлече предлог-законот со кој сакаше да ги ограничи протестите

Власта ќе го ограничи протестирањето според просторот и бројот

Власта ќе го ограничи протестирањето според просторот и бројот

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит