16 Јануари, 2021
0.0211

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2020

Аргентинското обвинителство одлучи да ги испита околностите за смртта на фудбалската ѕвезда Диего Марадона и нареди претрес во куќата на неговиот личен лекар, соопшти локалното обвинителство.

Марадона почина во средата на шеесет години од срцев удар. Наредбата за претрес беше побарана од обвинителите од богатото предградие на Буенос Аирес, Сан Исидра, а беше потпишана од локален судија, се вели во соопштението на обвинителството, пренесува Хина.

"Вчера, во саботата, продолживме да истражуваме и да собираме докази. Продолжуваме да земаме изјави од голем број луѓе, вклучително и членови на роднини на починатиот", се вели во соопштението.

„Откако беа собрани податоците и доказите, локалното обвинителство сметаше дека е потребно да се изврши претрес во куќата и во канцеларијата на докторот Леополд Луке“, се вели во соопштението на обвинителството, во кое не се наведува што ја поттикнало истрагата.

Адвокатот на Марадона, Матијас Морија, во четвртокот изјави дека ќе побара целосна истрага за околностите во кои почина Диего Марадона, критикувајќи ја, како што рече, бавната реакција на брзата помош, која траеше повеќе од половина час за да стигне до славниот фудбалер.


Можеби ќе ве интересира

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика