16 Јануари, 2021
0.0186

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Објавено во: Балкан 26 Ноември, 2020

Aрапите ќе градат илјадници станови во соседна Албанија. 

Албанскиот премиер Еди Рама, престојува во посета на Обеднетите Арапски Емирати (ОАЕ) и ја соопшти веста.

Во Абу Даби денеска е потпишан е договор со кој ќе се финансира изградба на 2.000 станови во подрачјето на Драч, кое беше најпогодено од катастофалниот земјотес што се случи токму пред една година“, најави Рама.
Премиерот додава дека набрзо ќе почне голема инвестиција за трансформација на пристаништето Драч, кое е  „едно од најубавите и најголемите пристаништа на Средоземјето”.

Тој објави фотографии од средбата со министерот за надворешни работи на ОАЕ, шеикот Абдула Бин Зајед Ал Нахјан, додавајќи дека во фокусот на дискусиите била и економската соработка.

Во регионот, претходно Арапите купуваа имоти во БиХ. 

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА: Се наѕира крајот на пандемијата

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА: Се наѕира крајот на пандемијата

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

ЕДЕН МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ПРИСТИГНУВААТ ДЕНЕСКА ВО СРБИЈА: Вучиќ лично ќе го пречека авионот кој ќе слета од Кина

ЕДЕН МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ПРИСТИГНУВААТ ДЕНЕСКА ВО СРБИЈА: Вучиќ лично ќе го пречека авионот кој ќе слета од Кина

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом