29 Мај, 2020
0.0444

АНТОНИО ГУТЕРЕШ: ЛГБТИ заедницата дискриминирана при барање здравствена заштита од корона вирусот

Објавено во: Свет 17 Мај, 2020

За време на пандемијата на корона вирусот, припадниците на ЛГБТИ заедницата се особено ранливи на дискриминација и злоупотреба, предупреди денеска Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

-Многумина припадници на ЛГБТИ заедницата се соочуваат со сериозни проблеми кога бараат здравствена заштита, особено сега за време на пандемијата на Ковид-19, истакна Гутереш на одбележувањето на 17. мај кој е прогласен за Меѓународен ден против хомофобија, бифобија и трансфобија.

Гутереш вели дека постојат документирани извештаи дека мерките кои се спроведуваат за заштита од вирусот, полицијата ширум светот ги злоупотребува  за да бидат таргетирани припадниците на ЛГБТИ заедницата. Истовремено порача дека ОН и понатаму ќе ги потенцираат ваквите неправди, со цел успешно да бидат решавани од страна на националните влади.


Можеби ќе ве интересира

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска