13 Август, 2020
0.0429

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Изненадува нова студија кoja откри дека контроверзниот антималаричен лек хидроксихлорокин им помогнал на пациентите да преживеат во болницата, објави CNN

Но, наодите, како и употребата на самата дрога на федералната влада, беа спорни.

Екипа на Здравствениот систем Хенри Форд во југоисточен Мичиген соопшти дека во четвртокот нивната студија на 2.541 хоспитализирани пациенти открила дека оние на кои им е даден хидроксихлорохин имаат многу помала веројатност да умрат.

Д-р Маркус Зервос, раководител на одделот за заразни болести за Здравствен систем Хенри Форд, рече дека 26 отсто од оние на кои не им бил даден хидроксихлороксин починале, споредено со 13 отсто од оние кои го примиле лекот. Тимот ги анализираше назад сите кои се лекуваат во болничкиот систем уште од првиот пациент во март.

Целокупната стапка на смртност беше 18,1 отсто во целата група, односно 13,5 отсто во групата хидроксихлорохин. 

Неколку други студии не откриле никаква корист од хидроксихлорокин, лек кој првично бил развиен за лекување и спречување на маларија.

За овој лек се залагаше и американскиот претседател Доналд Трамп. 

Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома