22 Јануари, 2020
0.0256

Антикорупциска со барање до Уставен да се укинат претседателските привилегии

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) до Уставниот суд поднела иницијатива за преиспитување на уставноста на Законот за правата на претседателот и на неговото семејство по престанување на функцијата, односно истиот да се разгледа поради бројните привилегии кои му следуваат на шефот на државата кога ќе му заврши функцијата, објави Дојче Веле.

Антикорупциска веќе реагирапе негативно на информацијата дека поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов по престанокот на функцијата закупи работен простор за 1.950 евра месечно. Се испостави дека само за кирии и режиски трошоци за поранешните претседатели на државата, во изминатите 10 години од државниот буџет биле потрошени 1,1 милион евра. 

Претседателот на државата има право на пензија колку што изнесува и неговата плата, канцелариски простор и ангажирање најмногу до три стручни лица, право на лично обезбедување, право на користење на службено возило и возач. Освен личните, привилегии има и неговото семејство ако во текот на мандатот претседателот почине.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Човек се самозапали во Кочани

(ВИДЕО) Човек се самозапали во Кочани

Владата носи закони со полна пареа: За еден месец 120 закони, 94 не биле на ЕНЕР

Владата носи закони со полна пареа: За еден месец 120 закони, 94 не биле на ЕНЕР

Не земајте и го мирот и спокојот, Атиџе не е „канцелариски пацов“

Не земајте и го мирот и спокојот, Атиџе не е „канцелариски пацов“

Дескоска: Може да има задни намери во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

Дескоска: Може да има задни намери во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

СОНК децидно против формирање нов синдикат во високото образование, стравува дека така ќе извисат за повисоките плати

СОНК децидно против формирање нов синдикат во високото образование, стравува дека така ќе извисат за повисоките плати

Танасоски им порача на увозниците на половни возила: Уредбата останува

Танасоски им порача на увозниците на половни возила: Уредбата останува

НАВАЛЕТЕ СТУДЕНТИ: Државата ќе дава дневно по 120 денари за храна

НАВАЛЕТЕ СТУДЕНТИ: Државата ќе дава дневно по 120 денари за храна

Никола Наумовски: Статистички загаденоста е намалена во Скопје

Никола Наумовски: Статистички загаденоста е намалена во Скопје

НАЈБЛИСКИТЕ ОЧАЈНО ЈА БАРААТ: Каде исчезна Марија од Босилово

НАЈБЛИСКИТЕ ОЧАЈНО ЈА БАРААТ: Каде исчезна Марија од Босилово