02 Јуни, 2020
0.0693

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

Објавено во: Економија 20 Септември, 2019

Нема договор за висината на минималната плата, рече денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев. Преговорите привршуваат, но Анѓушев рече дека нема да с еносат избрзани одлуки

Нема да присилиме никој, се бара решение прифатливо за сите. Нема да има депресирани плати, треба сите работодавачи да бидат согласни, изјави Анѓушев.

Преговориот е економско социјалниот совет траат подолго време. Синдикатот бара минималната плата да е 16.000 денари, но тоа најверојатно нема да е прифатено решение.


Можеби ќе ве интересира

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните

Тутунски Комбинат Прилеп со дивиденда од 2,4 милиони евра од заедничката компанија со Филип Морис

Тутунски Комбинат Прилеп со дивиденда од 2,4 милиони евра од заедничката компанија со Филип Морис

Анализата е готова: Министерството за финансии не го прифати предлогот за изедначување на акцизата за екстралесното гориво со дизелот

Анализата е готова: Министерството за финансии не го прифати предлогот за изедначување на акцизата за екстралесното гориво со дизелот

Финансиска поддршка за исплата на априлски плати добиле 42 големи компании

Финансиска поддршка за исплата на априлски плати добиле 42 големи компании

Економската криза допрва доаѓа: Одблиску со Анета Трајковска од Стопанска комора на Македонија

Економската криза допрва доаѓа: Одблиску со Анета Трајковска од Стопанска комора на Македонија

БАНКАРИТЕ СО ПОМАЛИ ПРОФИТИ ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ - короната не е причина, но како ќе „удри“ понатаму

БАНКАРИТЕ СО ПОМАЛИ ПРОФИТИ ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ - короната не е причина, но како ќе „удри“ понатаму

Короната и изборите одложија инвестиција од 300 милиони евра во Македонија?

Короната и изборите одложија инвестиција од 300 милиони евра во Македонија?

ВЛАДАТА ДЕНЕСКА ЌЕ ПРЕСЕЧЕ - кој ќе ги легитимира гостите во локалите дали се од исто семејство

ВЛАДАТА ДЕНЕСКА ЌЕ ПРЕСЕЧЕ - кој ќе ги легитимира гостите во локалите дали се од исто семејство

НАФТАТА СЕ СТАБИЛИЗИРА НАД 38 ДОЛАРИ: Саудиска Арабија ќе ја зголеми продажната цена

НАФТАТА СЕ СТАБИЛИЗИРА НАД 38 ДОЛАРИ: Саудиска Арабија ќе ја зголеми продажната цена