04 Август, 2020
0.0396

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Објавено во: Економија, Корона Вирус 10 Јули, 2020

Mинистерката за финансии, Нина Ангеловска информира дека повеќе од 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра, преку над 660.000 реализирани трансакции.

Додава дека заклучно со 8 јули има 187.768 активни картички. 

„За 3 недели околу 11 милиони евра се вбризгани во економијата преку зголемената потрошувачка од граѓаните со домашната платежна картичка и со тоа: се поддржуваат македонските производи и услуги, се поддржуваат граѓаните, се поттикнува економската активност. Исто така, расте и безготовинското плаќање, а со тоа се влијае и на намалување на сивата економија. Најмногу со картичките се пазари во супермакетите, или согласно податоците кои ги добивме од дел од банките преку 90% од транскациите се таму. Во меѓувреме, во тек е втората фаза на разгледување на приговорите.  Дел од граѓаните досега добија одговори, па и картички за уважените приговори, а дел од граѓаните допрва ќе добијат“, вели Ангеловска. 

Овие картички се со цел да се ублажи ударот од пандемијата на коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот