06 Јули, 2020
0.0689

Ангеловска: Можно е зголемување на акцизата на екстралесното масло за домаќинство

Објавено во: Економија 31 Мај, 2020

Има изгелди Министерството за финансии да ја зголеми акцизата на екстралесното масло за домаќинство (ЕЛ), односно да ја изедначи со таа на дизелот. Ова го потврди министерката за финансии Нина Ангеловска која рече дека анализата е готова и  следната недела ќе биде објавена на интернет страницата на Министерството за финансии. 

„Еден од чекорите е изедначување на акцизата на екстралесното масло за домаќинство со таа на дизелот. Се работи за проблем кој треба да се зема систематично - прибиравме податоци. Еден од чекорите е зголемување на акцизата за екстралесната нафта, но во препораките стои идека треба да се пристапи внимателно. Имено има многу јавни институции кои ја користат ова анафта за греење, па се размислува и за евентуален поврат, рече Ангеловска. 

Инаку зголемување на акцизата на екстралесното масло за домаќинство и изедначување со акцизата на дизелот првично бараше Стопанската комора. Нивниот аргумент е дека транспортни компании ја злоупотребуваат оваа таканаречена црвена нафта како гориво, со тоа го оштетуваат и буџетот. Со употребата како погонско гориво овој нафтен продукт значајно ја загадува околината.

Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

Следи ли мега распродажба на илјадници квадрати деловен простор на улица „Македонија“?

Следи ли мега распродажба на илјадници квадрати деловен простор на улица „Македонија“?

МАПАС со добивка и приходи како да е приватен пензиски фонд

МАПАС со добивка и приходи како да е приватен пензиски фонд

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена