02 Декември, 2022
0.0289

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

Објавено во: Свет 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Тезата за „саботажата“ како причина за спектакуларното истекување гориво на гасоводите „Северен тек“ се повеќе се наметнува, како и хипотезата дека таква сложена, но не и невозможна операција можела да изведе способна армија, а такви не недостигаат во регионот.

Се чини дека хипотезата за случајни неуспеси е отфрлена. Сепак, непознатиот метод што го користел наводниот сторител, односно кој е сторителот, раѓа разни шпекулации.

Контролирана зона

Истекување гас е идентификувано на три места од понеделникот во Балтичкото Море, во водите на данскиот остров Борнхолм меѓу јужниот дел на Шведска и Полска. Таа зона е строго надгледувана со децении.

Според независниот поморски аналитичар Х.И. Сатон на Твитер, но тие подморници се надвор од активна услуга. Од 2004 година, балтичките земји се во НАТО, но истекувањето се случи во меѓународните територијални води каде што секој може да плови.

„Денес руската морнарица ја има најголемата флота на шпионски подморници во светот. Нивната база е на Арктикот. Тие би биле способни да го оштетат гасоводот на Балтикот“, тврди Х.И. Сатон, но тој самиот ја оцени таквата хипотеза како „неверојатна“ во вторникот.

Комплексна саботажа

За ваква операција потребно е да се интервенира на длабочина од 70 метри. „Тешко е. Да се ​​оштетат два гасоводи во морето е работа од големи размери, така што можно е државата да стои зад тоа“, вели Лајон Хирт, професор на училиштето Херти во Берлин и премолчено ја отфрла хипотезата дека тоа е терористички акт.

Но, компетентна армија знае како да го направи тоа. Зоната е „совршено погодна за џебни подморници“, објаснува висок француски воен експерт. Тој објаснува дека тоа можело да го изведат борбени нуркачи обучени да поставуваат експлозиви или можеле да користат подморски дрон.

„Дронот тргнува од подморница која може да биде оддалечена неколку наутички милји од целта. Тој ја депонира својата мина-дрон, која се движи кон дното со брзина од десет јазли. Целта е неподвижна и затоа не е комплицирана.

Од друга страна, хипотезата за торпедо кое е корисно за подвижни цели е малку веројатна, според експертот.

Експлозијата била „со сила од неколку стотици килограми ТНТ“. Норвешкиот сеизмографски институт НОРСАР, кој е специјализиран за земјотреси и нуклеарни експлозии, процени дека силата на втората детонација била 700 килограми.

Никој не презеде одговорност

Владите се сомневаат во Москва, а Москва вели дека „сите хипотези се можни“ и потсетува дека гасот што истекува од гасоводот е во сопственост на Русија.

„Балтичкото море е затворено и прилично плитко, а секое или речиси секое движење е набљудувано и надгледувано од земјите што влегуваат во него со бродови“, вели Џулијан Павлак од Универзитетот Хелмут Шмит во Хамбург.

„Подморниците се способни тајно да распоредат борбени нуркачи“ и други подводни возила водени од далечина таму. Ништо не е невозможно за армија добро обучена во тајни операции.

„Тоа се нарекува специјална поморска операција. Не е едноставно, но е направено“, вели францускиот воен експерт, кој истакнува дека „треба да биде добро координирана и добро подготвена“.

Ќе биде потребно време за да се открие вистината, а некои експерти забележуваат дека истекувањето на гас е од корист за многу актери.

Па кој е саботерот?

„Ние допрва треба да откриеме кој стои зад операцијата“, вели друг воен извор, додавајќи дека „има земји кои имаат интерес тој „гасовод“ никогаш повеќе да не профункционира.

Покрај тоа, противниците на гасоводот Северен тек 2 се намножија во последните години, на чело со САД. Така, на 7 февруари, неполни три недели пред руската инвазија на Украина, американскиот претседател Џо Бајден ја спомна можноста за „завршување“ на тој гасовод.

И на прашањето со кој метод САД може да се стави крај на инфраструктурата што е под контрола на германскиот сојузник, Бајден одговори: „Ви ветувам, ќе можеме да го направиме тоа“. Тоа видео пред 24 часа почна масовно да се споделува на социјалните мрежи.

Во вторникот, Полска, Норвешка и Данска свечено го пуштија во употреба стратешки важен гасовод што им овозможува на Полјаците и на Европејците да бидат понезависни од снабдувањето со руски гас.

„Ерата на доминација на рускиот гас завршува“, рече полскиот премиер Матеуш Моравјецки на инаугурацијата.

Засега две работи се сигурни: првата е дека истекувањето е поврзано со војната во Украина.

„Покрај главната задача за колективна одбрана, поморската команда на НАТО и сојузничките бродови размислуваат и се подготвуваат за хибридни активности, вклучително и саботажа на критичната инфраструктура“, вели Џулијан Павлак.

Ранливост на енергетската инфраструктура

Дополнително, инцидентот создаде дополнителна нестабилност за европската економија. „Тоа е моќен потсетник за тоа колку е ранлива нашата енергетска инфраструктура“, вели Лав Хирт, кој е повеќе склон да верува дека Русите стојат зад саботажата.

„Ако ова е вистина, тогаш е доста загрижувачки. Во најмала рака, Русија (...) испраќа најјасен можен сигнал дека нема да испорачува гас во блиска иднина“.

Без разлика кој е сторителот, оние кои го нападнаа Северен тек сигнализираат дека би можеле да нападнат и други енергетски инфраструктури кои ја снабдуваат гладната Европа со гас и нафта.

Индекс.хр

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?