02 Декември, 2022
0.0244

АНА БРНАБИЌ ЗА НАЈАВАТА ЗА ЗАБРАНАТА ЗА УВОЗ НА РУСКА НАФТА: „Ќе мораме малку поинаку да се позиционираме“

Објавено во: Балкан 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека најавата од Европската унија дека Србија не е изземена од осмиот пакет санкции против Русија поради нејзината агресија врз Украина, односно дека не е изземена од одлуката за забрана за увоз на руска нафта, „практично значи санкции против Србија“.

Брнабиќ за телевизијата Прва изјави дека „ако тоа се случи, сигурно ќе има сериозни последици за српската економија“ и дека „релативно добра вест е што конечната одлука е одложена за 1 декември.“ Ќе има многу потешки дискусии. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ утре на прес-конференција ќе соопшти некои стратешки одлуки“, рече Брнабиќ.

Таа рече дека одлуката за забрана на увоз на руска нафта, која ја иницираше Хрватска, „е очигледно отворен чин на непријателство кон Србија и дека тие се подготвени да искористат сè против Србија, вклучително и енергетската криза“.

Ќе мораме малку поинаку да се позиционираме“, изјави Брнабиќ.

На прашањето дали Србија може без увоз на руска нафта, Брнабиќ одговори:

„Можеме целосно без руска нафта“, но купувањето од други извори на снабдување би било поскапо.

ФОТО: EPA/Rafal Guz

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ