13 Јули, 2020
0.0453

Амфилохије: Масовно на Острог на 12 мај, Св.Василиј е „најдобра вакцина против корона“

Објавено во: Балкан 09 Мај, 2020

Митрополитот на Црна Гора, Амфилохије, изјави денеска дека очекува илјадници луѓе да дојдат во манастирот на Острог на 12 мај, денот на прославата на Свети Василиј Острошки и оцени дека светецот е „најдобрата вакцина против многу корони“.

Амфилохије за подгоричи „Вјести“ рече дека сè уште не е донесена одлука дали ќе се одржи литургија во Никшиќ по повод прославата на Свети Василије Остроски, или дали оваа традиција ќе биде прекината поради владините мерки за спречување на ширење на вирусот корона, што сè уште забранува јавни собири.

Владиното координативно тело надлежно за донесување и спроведување мерки поврзани со спречување на ширењето на коронавирусот, ги одобри ритуалите во верските објекти во присуство на граѓани вчера, по 50-дневна забрана. Митрополитот очекува дека властите „ќе го ослободат народот“.

Владата прецизираше дека обредите се можни под услов да има максимум едно лице на десет квадратни метри во верски објекти, а максимум 20 лица надвор од објектот, со оддалеченост од два метра, со маска за лице и дезинфекција на рацете на влезот и излезот од верската зграда. .

Митрополитот очекува дека надлежните ќе го „пуштат народот“, затоа што тоа е „основна работа“.

"Очекувам дека народот ќе дојде, како и секоја година. И дека ќе има вообичаена церемонија во Острог ... Секој што дојде, а дојдоа илјадници од нив, е можност да биде дел од најголемата молитва за победа против вирусот корона “, рече Амфилохије.

Тој верува дека Свети Василиј е „најдобрата вакцина против многу корони“.

"И особено против овој сегашен вирус на корона. Затоа, ако некој сака, а сите ние сакаме, да се лекуваме од овој вирус и другите вируси, природно е дека Денот на Свети Василиј ќе биде ден на молитва за заздравување од корона вирусот", заклучи. Митрополитот.


Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите