22 Септември, 2021
0.0273

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Објавено во: Балкан 03 Август, 2021

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) предупреди американските граѓани да не патуваат во Грција, Ирска, Иран, американските Девствени Острови и други дестинации, поради зголемениот број случаи на Ковид-19 на тие места, пренесува Катимерини од Ројтерс.

Други локации што се подигнати на „Ниво 4: Избегнувајте патувања“ на ЦДЦ се Либија, Казахстан, Андора, Свети Бартелеми, Лесото, Мартиник, Малта, Островот Ман и Курасао, рече ЦДЦ.

Слично на тоа, Стејт департментот во понеделникот ги зголеми своите совети за „Ниво 4-Не патувај“ за дестинации, вклучувајќи Курасао, Француските Западни Инди, Грција, Ирска, Казахстан и Маршалските Острови.

Во почетокот на април, Стејт департментот наведе 34 земји како „Ниво четири: Не патувајте“, а потоа додаде повеќе од 100 земји за подобро усогласување со рејтингот на ЦДЦ.

По симнувањето на многу земји од највисокото ниво на предупредување од јуни, Соединетите држави додаваат повеќе земји назад поради зголемените случаи на Ковид-19. Во моментов наведува околу 90 на највисоко ниво на предупредување. 

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води