31 Мај, 2020
0.0203

АМЕРИКАНСКИ НАУЧНИЦИ: 5G мрежата не го шири коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 05 Април, 2020

Теоријата на завера во која се истакнува дека репетиторите на 5G мрежата придонеле за ширење на пандемијата на коронавирусот во светот се смета за лажна вест и за глупости, потенцираат најмногу во Велика Британија. Столбовите во некои делови во земјата се запалени, а  во некои британски градови имало и напади на инженерите, информираат британските мобилни провајдери.

Министерот во кабинетот на премиерот Борис Џонсон и негова десна рака, Мајкл Гов, истакнува дека се околу 5G мрежата е заблуда и бесмислица.

-Оваа приказна е најлоша од сите лажни вести. Мрежите на мобилните телефони се од исклучителна важност, посебно сега кога од луѓето се бара да не ги напуштаат домовите, потенцира Стивен Повис, претставник на британската национална здравствена служба.

Сепак, во јавноста излегоа многу верзии за тоа како влије оваа мрежа врз здравјето на луѓето. Една од нив, за која пишува и CNET.com е дека 5G работи на радио-бранови со висока фреквенција. Ваквите сигнали не можат да патуваат на долги растојанија, поради што самите репетитори треба да се постават близу и да се инсталираат на повеќе локации. Оттука тврдењето дека радио брановите може да предизвикаат штетно зрачење и може да направи сериозен здравствен импакт кај луѓето, односно карцином на мозокот, намалување на плодноста, главоболки и други болести.

Но, досегашните студии не пронајдоа врска помеѓу сигналите за радиофреквенција од мобилните телефони или мобилните репетитори и болестите. Она што може дефинитивно да се каже е дека 5G не предизвикува или шири вирус.

-Тоа е смешен концепт, изјави Џон Бучер, научник во Националната програма за токсикологија на САД, која е задолжена за тестирање и проценка на супстанциите во нашето опкружување.

-Секоја година, има нов вид грип што се шири наоколу. Тоа е она што го прават вирусите - мутираат и се движат наоколу, веројатно сè додека има живот. Коронавирусот се шири преку контакт од човек на човек. Не патува низ нешто како што се радио бранови. Нема да се заразите об мобилниот телефон, освен ако самиот не е контаминиран со коронавирусот, вели Бучер.


Можеби ќе ве интересира

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи