22 Септември, 2019
0.0198

АМАЗОН ГО ЗАСЕНИ ГУГЛ: Како американскиот гигант стана водечки глобален бренд?

Објавено во: Економија 13 Јуни, 2019

Амазон скокна од третото место на прво и го засени Гугл кој се лизна од првото на трето место, додека Епл го задржа второто место на листата највредни брендови.

Вредноста на брендот Амазон порасна на 315 милијарди долари и така американскиот технолошки гигант ги пристигна Епл и Гугл и така стана највреден бренд на светот, покажува објавеното истражување од вторникот.

Амазон, кој во својата гаража во 1994 година го основаше Џеф Безос, стигна на врвот на листата благодарение на клучните аквизации, врвни кориснички услуги и иновативен бизнис модел.

-Паметните аквизации, кои доведоа до нови извори на приходи, исклучително пружање на услуги на корисниците и способноста да се остане пред своите конкуренти нудејќи ја разноликоста на збирот од производи и услуги му овозможиле на Амазон конкурентно да ја забрза вредноста на бреднот-соопштил Кантар.

Меѓу првите десет компании повторно доминираат американските фирми - Епл со 309,5 милијарди долари, Гугл со 309 милијарди милијарди, и Мајкрософт со 251 милијарди долари.

Прв пат Алибаба го претекна Тенцент, и стана највреден кинески бренд.

Можеби ќе ве интересира

Лукаревска: „Мој ДДВ“ ги дава резултатите за целите за кои е воведена

Лукаревска: „Мој ДДВ“ ги дава резултатите за целите за кои е воведена

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата