21 Октомври, 2021
0.1131

Ако патувате во Грција, температурите деновиве ќе бидат до 44 степени

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 27 Јули, 2021

И во  Грција ќе има екстремен топлотен бран, при што температурите ќе се искачат и до 44 Целзиусови степени. 

Топлото време ќе  потрае до 8 август, што е невообичаено долг период. Од утре натаму се очекува во текот на ноќта да биде над 30 степени.  Грција веќе страдала од екстремни топлотни удари во минатото, но сега ќе биде уште потопло. 

Земјата се соочувала со катастрофи во минатото. Во 1987 година, 4.000 луѓе починале од сличен топлотен удар, кога системите за климатизација сè уште не биле вообичаени. Особено погодени биле постарите луѓе во градовите.

Големи делови на полуостровот Пелопонез изгореле во 2007 година за време на уште еден топлотен удар и силни ветрови, а десетици луѓе загинале.

Топлотен бран ќе ја зафати и Македонија, поради што се бараат мерки за заштита на работниците. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка