05 Октомври, 2022
0.0199

Aко патувате во Грција, на познат остров се затворени три плажи

Објавено во: Балкан 10 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Затворени се три популарни плажи на островот Тасос во Грција, поради високите температури и опасност од избивање на пожари. Властите преземаат вакви мерки за да ги заштитат мештаните и туристите. 

Пристапот е забранет на Порто Вати, Мермерна и Парадајс, а освен тоа сообраќајот е ограничен и на некои патишта. На турстите им се советува да не одат ни во селата во внатрешноста на островот, како што се Теологус, Казавити, Кастро, Мариес. 

„Поради сушата и силните ветришта, ризикот од пожари е многу висок, посебно во јужна Грција. Ваквата ситуација ќе потрае неколку дена“, предупреди грчкото биро за метеорологија.

Но, ова не им се допадна на турстите. Во Грција има голем пожар на островот Закинтос. Таму голем број пожарникари се борат со огнот, а едно село е евакуирано 

foto freepik.com/naturalworlds1996

Можеби ќе ве интересира

Собарки на Миконос јаделе слатки кои ги оставиле гостите и завршиле во болница со халуцинации

Собарки на Миконос јаделе слатки кои ги оставиле гостите и завршиле во болница со халуцинации

(ВИДЕО) Експлозија на гас урна зграда во Турција

(ВИДЕО) Експлозија на гас урна зграда во Турција

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

СЕКОГАШ БЕА НАСМЕАНИ, МАЛОТО ДЕВОЈЧЕ ИМ МАВТАШЕ НА СИТЕ ДОДЕКА ПОМИНУВАА - соседите не можат да поверуваат дека таткото монструм си ја задави малата ќеркичка

СЕКОГАШ БЕА НАСМЕАНИ, МАЛОТО ДЕВОЈЧЕ ИМ МАВТАШЕ НА СИТЕ ДОДЕКА ПОМИНУВАА - соседите не можат да поверуваат дека таткото монструм си ја задави малата ќеркичка

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Страшно злосторство ја потресе Србија: Татко си ја убил својата двегодишна ќерка, а потоа се самоубил

Страшно злосторство ја потресе Србија: Татко си ја убил својата двегодишна ќерка, а потоа се самоубил

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

„СЕЛФИТО ГО НАПРАВИ КАНЦЕЛАРОТ, ЈАС ТОА НЕ УМЕАМ ДОБРО“: Вучиќ, Орбан и Неамар ја овековечија средбата

„СЕЛФИТО ГО НАПРАВИ КАНЦЕЛАРОТ, ЈАС ТОА НЕ УМЕАМ ДОБРО“: Вучиќ, Орбан и Неамар ја овековечија средбата