13 Јули, 2020
0.0196

АКО ЛЕТУВАТЕ ВО ХРВАТСКА: Eве како да се однесувате на плажа

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 06 Мај, 2020

Комунални редари ќе ги распоредуваат туристите на плажите во Хрватска.

На плажите нема да има метеж.

Директорот на Хрватскиот завод за јавно здравје, Крунослав Цапак, за „Jutarnji.hr“ изјави дека луѓето сигурно ќе можат да одат на море, но дека нивниот годишен одмор ќе биде доста различен од претходните.

„Сопствениците на плажите или концесионерите ќе се грижат за тоа да не дојде до физички контакт помеѓу туристите, а на плажите нема да може да се постави пешкир до пешкир“– рекол Цапак.

Мерките против ширењето на коронавирусот и натаму ќе останат активни.

Туриситте ќе одат на островите ако жителите се согласуваат со тоа. 

На 1 јуни сезоната делумно ќе почне. 

Угостителите предупредија дека нема да ги отворат ниту ресторани ниту барови и кафулиња на 11 мај ако условите се премногу строги, доколку треба да имаат големи празнини меѓу масите.

Најмалку 12 земји во Европа, вклучувајќи ги Германија, Италија и Шпанија, почнаа да ги ублажуваат рестриктивните мерки. 

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите