13 Август, 2020
0.0175

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Објавено во: Балкан 03 Јули, 2020

Во последно време, честопати можеме да видиме дека луѓето на улиците носат маска на нивните подлактици, со тоа што делот што е за страната на лицето, им е е залепен на раката, а потоа по кратко време повторно го ставаме назад, пишува Курир.рс.

„Опасно е да се стори тоа со самата логика на нештата“, вели истакнатиот српски виролог, д-р Ана Глигиќ.

Таа експлицитно тврди: „Откако ќе се отстрани маската, не смее да се става повторно. Ако тоа се стори, вирусот без капки има отворен пат до нас. Маската не смее да се зема двапати без стерилизација, вриење или пеглање“, вели д-р Глигиќ.

Таа забележува дека рацете мора да се мијат пред употреба на маски.

„Маските се порозни на вирусот, бидејќи неговите честички се многу помали од честичките на материјалот од кој е направена маската, што всушност нè штити од пренесување на капки на вирусот, т.е. кашлање или кивање“.

Кога маската се носи на подлактицата, таа може да дојде во контакт со честички од разни бактерии и вируси, не само со вирусот корона, а исто така може да стапат во контакт со пот, што ја нарушува ефикасноста на овој заштитен агент. Некои луѓе, откако ќе ја тргнат маската, ја ставаат во ќесе, џеб или торба, а потоа повторно ја користат без дезинфекција, веројатно водени од фактот дека тие само ја користат, и дека личните предмети што ги користи не се ризични.

Д-р Глигиќ, која беше раководител на лабораторијата во времето на епидемијата на сипаници, во Белград во 1972 година, посочува дека употребата на ракавици е позитивна не само затоа што нè штитат од вируси, туку и затоа што со нив ни е потешко да го допираме лицето отколку што тоа го правиме со голи раце.

Фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови