03 Јули, 2020
0.0334

Адвокатот кој демантираше дека го спасува Груевски се жали за скратување на правата

Објавено во: Македонија 19 Ноември, 2019

Се одложи судењето за случајот Т.Н.Т поради инсистирањето на адвокатот Мерџан Даути да му преведе сè што било кажано од обвинителот, сведоците, одбраната досега за овие 2 години, сите материјални докази на албански јазик а затоа и доби дисциплинска постапка.

Судијата Огнен Ставрев вели дека станува збор за одолговлечување на овој предмет и најави дисциплинска постапка за адвокатот.

Ставрев посочи дека ја известил адвокатската комора од каде добил известување дека за тоа ќе се поведе дисциплинска мерка против двајцата адвокати, едниот кој го откажал полномошното и другиот кој бара превод на документите. 

Адвокатот Даути пак обвинува дека со ова му се скратени правата кои произлегуваат од Законот за употреба на јазиците.

Адвокатот Мерџан Даути, неодамна назначен за адвокат на една од обвинетите во случајот „ТНТ“ (Елисавета Најдовска) за уривањето на „Космос“ на Фијат Цаноски, во кој обвинет е и Никола Груевски, демантира дека не знае македонски, но потврди дека бара сите материјали од двегодишното судење да му бидат преведени на албански, повикувајќи се на Законот за употреба на јазици. Неодамна „САКАМДАКАЖАМ.мк“ го посочи назначувањето на Даути и неговото барање како „финта“ на експремиерот во бегcтво – Груевски , со цел да му застари делото. 

Според порталот, преведувањето на сите материјали би одземало повеќе од 6 месеци, период во кој 90 дена ќе нема судење, што значи истото ќе треба да почне отпочеток, што автоматски значи опacност од застарување на делата.

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Границите остануваат отворени додека не се добијат информации за епидемиолошката слика од соседите

Филипче: Границите остануваат отворени додека не се добијат информации за епидемиолошката слика од соседите

Полицијата приведе петмина скопјани кои лепеле партиски плакати без одобрение

Полицијата приведе петмина скопјани кои лепеле партиски плакати без одобрение

Повозрасен охриѓанец паднал во провалија

Повозрасен охриѓанец паднал во провалија

КРИВИЧНИ ЗА НАЈМАЛКУ 30 ЛИЦА: Бојан Јовановски ги пријави во обвинителството

КРИВИЧНИ ЗА НАЈМАЛКУ 30 ЛИЦА: Бојан Јовановски ги пријави во обвинителството

Најнова статистика: 128 оздравени пациенти, 7 починати и 165 новозаразени

Најнова статистика: 128 оздравени пациенти, 7 починати и 165 новозаразени

НАЌЕ ЧУЛЕВ НА ГОСТИ КАЈ МИТКО ЈАНЧЕВ - се обновува ли старата партиска врска

НАЌЕ ЧУЛЕВ НА ГОСТИ КАЈ МИТКО ЈАНЧЕВ - се обновува ли старата партиска врска

ЗЕЛ 4.000 ЕВРА НА ЗАЕМ - потоа го малтретирале за да му го земат станот што го заложил

ЗЕЛ 4.000 ЕВРА НА ЗАЕМ - потоа го малтретирале за да му го земат станот што го заложил

ПОЗИТИВНА НА КОВИД -19: Директорката на кумановската болница соопшти дека се заразила

ПОЗИТИВНА НА КОВИД -19: Директорката на кумановската болница соопшти дека се заразила

НЕМА РАМПА ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД СРБИЈА И КОСОВО - избрза ли некој со вчерашната најава

НЕМА РАМПА ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД СРБИЈА И КОСОВО - избрза ли некој со вчерашната најава