22 Октомври, 2019
0.0190

57 американци како волонтери во Мировен корпус во Македонија

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2019

57 америкацни, волонтери ќе бидат пречекани денес на скопскиот аеродром од директорот на Мировен Корпус во земјава, Марк Ханафин.

Новата група, ќе го споделат своето искуство и знаење, како волонтери во училиштата и организации низ земјава.

Првите три месеци од својот престој волонтерите е планирано да го поминат во запознавање Македонските традиции, обичаи, јазик и култура, а нивниот ангажман официјално ќе започне во декември годинава.

Инаку, досега во Македонија служеле над 800 волонтери.

Тие ќе работат како наставници по англиски јазик во училиштата, но исто така дел од нив ќе работата и ќе ги споделат своите искуства како дефектолози во дневните центри за лица со посебни потреби.

Можеби ќе ве интересира

Заев ќе закочи со оптимизмот, а Жбогар вели дека ЕУ повеќе нема да дава лажна надеж

Заев ќе закочи со оптимизмот, а Жбогар вели дека ЕУ повеќе нема да дава лажна надеж

Горјан Јовановски: Многу општествени проблеми може да решиме со визуелизација на податоци

Горјан Јовановски: Многу општествени проблеми може да решиме со визуелизација на податоци

Таравари во дуел со Заев: Мурто Амнестија запнал со Гостивар

Таравари во дуел со Заев: Мурто Амнестија запнал со Гостивар

Алтмајер: Интерес на сите е Западен Балкан да се интегрира во ЕУ

Алтмајер: Интерес на сите е Западен Балкан да се интегрира во ЕУ

СЕ СНАОЃА КОЈ КАКО ЗНАЕ И УМЕЕ: Mногу села во ресенско со години немаат јавен превоз

СЕ СНАОЃА КОЈ КАКО ЗНАЕ И УМЕЕ: Mногу села во ресенско со години немаат јавен превоз

Маричиќ: Заев на 29 октомври оди кај Конте во Рим

Маричиќ: Заев на 29 октомври оди кај Конте во Рим

Заев забавува со оптимизмот: Носам нова лузна за недобиенот датум

Заев забавува со оптимизмот: Носам нова лузна за недобиенот датум

Ќе стартува зимското сметање на времето

Ќе стартува зимското сметање на времето

Коалицијата на Мицкоски доби ново име

Коалицијата на Мицкоски доби ново име