12 Август, 2020
0.0211

ЧУМАТА НА 21 ВЕК: 46.000 жртви на коронавирусот во Европа

Објавено во: Свет, Корона Вирус 05 Април, 2020

Според податоците од Институтот Роберт Кох, Во Германија до сега има 2.300 заразени лекари, мецицински сестри и негуватели, а оттаму предупредуваат дека бројот би можел да е поголем, бидјќи претпоставуваат дека не се регистрирани сите сличаи.

Во изјава за Зидојче цајтунг и телевизиите НДР и ВДР, Институтот наведува дека овие податоци се однесуваат само на вработените во болниците, но не и во лекарските ординации,амбуланти, лаборатории и домови за стари лица, чиј  број во Германија е огромен. Оттука експертите уште еднаш предупредуваат дека можеби недостатокот на медицински кадар во земјата е најголемата мака на здравствениот систем во Германија.

Европа заедно со САД се епицентарот на пандемијата во светот. САД очекуваат голем број починати во текот на наредните две недели, а во Европа веќе има над 46.000 жртви од коронавирусот. Речиси 85 проценти од починатите се во Италија, Шпанија, Франција и во Велика Британија. Овие податоци говорат дека европскиот континент е најтешко погоден од пандемијата на коронавирусот.


Можеби ќе ве интересира

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

ОН: Либан две и пол недели без леб

ОН: Либан две и пол недели без леб