26 Февруари, 2021
0.0224

13 ИЗРАЕЛЦИ ИМААТ ПАРЕЗА ФАЦИЈАЛИС: Нов несакан евект од вакцината на Фајзер

Објавено во: Македонија 17 Јануари, 2021

Откако примиле прва доза од вакцината на фармацевтската компанија Фајзер, 13 Израелци добиле пареза фацијалис, пишуваат денеска медиумите во Израел, а пренесува BgNews.

Иако оваа бројка е незначителна од бројот на вакцинирани, (досега во Израел се вакцинирани над 2 милиона), сепак лекарите сметаат дека бројот е можеби и поголем, иако само 13 досега имаат симптоми на пареза.

За нус-ефектот од вакцината сведочи еден кој ја примил вакцината и кој посочува дека тие се појавиле само неколку минути по аплицирањето. Вели дека почувствувал чудно трпнење на брадата и устата, кое траело дури 28 часа, но дека нема други знаци.

Веднап по овие неколку случаи, Министерството за здравство на Израел апелира оние кои имаат  симптоми на пареза фацијалис, да не ја примаат и втората доза.

Од крајот на декември, кога започна вакцинацијата во Израел досега прва доза примиле повеќе од повеќе од 2 милиони здравствените работници, студентите по медицина, вработените во домовите за стари лица, како и функционерите од власта. Втората доза од вакцината ја примиле околу 200.000 луѓе. 


Можеби ќе ве интересира

НЕМА НАПРЕДОК: Историчарите не ја отворија темата за Гоце Делчев

НЕМА НАПРЕДОК: Историчарите не ја отворија темата за Гоце Делчев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Мијалков доби 12, Јакулоска 4 години затвор, се одржаа и насилни протести за „Монструм“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Мијалков доби 12, Јакулоска 4 години затвор, се одржаа и насилни протести за „Монструм“

Левица: Правда ќе има само со конфискација на нелегално стекнатиот имот на Мијалков

Левица: Правда ќе има само со конфискација на нелегално стекнатиот имот на Мијалков

Кавадарци е веднаш зад Скопје по бројот на нови заразени

Кавадарци е веднаш зад Скопје по бројот на нови заразени

МНР даде детали за запаленото возило во Солун

МНР даде детали за запаленото возило во Солун

Повредени се седум полицајци на протестот за „Монструм“

Повредени се седум полицајци на протестот за „Монструм“

ЗНМ со остра осуда за нападот врз новинарската екипа на МИА

ЗНМ со остра осуда за нападот врз новинарската екипа на МИА

КОВИД -19: Осум починати и 554 нови случаи

КОВИД -19: Осум починати и 554 нови случаи

(ВИДЕО) Полицајците ги извлекуваат своите повредени колеги

(ВИДЕО) Полицајците ги извлекуваат своите повредени колеги