16 Јануари, 2018
0.5636
    KMB 3051.4    0.8%     OKTA 3105    -2.26%     RMDEN16 94.1    0.48%     RZUS 103    0%     STB 930    0%

(ВИДЕО) Жена се соблече топлес и го навредуваше Земан на гласачко место

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2018

За да го спречи чешкиот претседател, Милош Земан да гласа на претседателските избори жена се соблече топлес. 

На видеото кое го објавија чешките медиуми може да се види дека жената ја соблекува горната облека и започнува да извикува погрдни зборови на англиски јазик против Земан.

Го споменува Земан, но и рускиот претседател, Владимир Путин. 

Феминистичката група „Фемен“ од Украина соопшти дека идентитетот на жената е Ангелина Дијаш, која по потекло е од Украина. 

Земан го напуштил гласачкото место, по што повторно се вратил назад и го остварил своето право на глас.

Повеќе од осум милиони Чеси денеска и утре ќе излезат на вторите директни претседателски избори.

Во првиот круг граѓаните имаат избор помеѓу девет кандидати меѓу кои, според предизборните анкети, најголеми шанси освен Милош Земан, во евентуалниот втор круг има и долгогодишниот претседател на Академијата на науки на Чешка, Јиржи Драхош, кој се залага за влез на Чешка во еврозоната.

Резултатите од првиот круг ќе се објават утре. 


Можеби ќе ве интересира

Расизмот на Трамп извади на „Тајмс сквер“ стотици протестанти

Расизмот на Трамп извади на „Тајмс сквер“ стотици протестанти

Нимиц: Со години не сум дал нови идеи, сега има позитивен моментум

Нимиц: Со години не сум дал нови идеи, сега има позитивен моментум

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ СНИМКА ОД КИДНАПИРАНИТЕ ДЕВОЈЧИЊА ОД БОКО ХАРАМ: Каква порака имаат?

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ СНИМКА ОД КИДНАПИРАНИТЕ ДЕВОЈЧИЊА ОД БОКО ХАРАМ: Каква порака имаат?

(ФОТО+ВИДЕО) ПАНИКА: Еве како изгледаше лажната тревога на Хаваи

(ФОТО+ВИДЕО) ПАНИКА: Еве како изгледаше лажната тревога на Хаваи

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Десетици милиони луѓе ќе бидат погодени од поплави

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Десетици милиони луѓе ќе бидат погодени од поплави

Лавров: САД реши Македонија да влезе во НАТО, секој договор со Грција ќе го поддржиме

Лавров: САД реши Македонија да влезе во НАТО, секој договор со Грција ќе го поддржиме

(ВИДЕО) НЕСРЕЌА ВО ИНДОНЕЗИЈА: Се урнал меѓукат на зградата на берзата, 28 повредени

(ВИДЕО) НЕСРЕЌА ВО ИНДОНЕЗИЈА: Се урнал меѓукат на зградата на берзата, 28 повредени

Кинезите ќе се офајдат: Европска модна компанија оди во нивни раце?

Кинезите ќе се офајдат: Европска модна компанија оди во нивни раце?

Blue Monday - Најдепресивниот понеделник во годината

Blue Monday - Најдепресивниот понеделник во годината