20 Јануари, 2018
0.4089
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

(ВИДЕО) ОВА Е БИТКОИН ПРЕСТОЛНИНАТА НА САД: Луѓето заработуваат и по 100 000 долари дневно

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

Градчето Веначи, источно од Сиетл во американската држава Вашингтон, станува единствен по тоа што се претвора во епицентар на биткоин копањето во САД.

Првata од двете основни причини поради кои ова градче стана дом за десетина копачи на биткоини и други дигитални валути се ниските трошоци за струја.

Еден од првите копачи, Малачи Салсидо, раководи со три значајни операции во оваа област, произведувајќи пет до седум биткоини дневнo, пишува CNBC.

Едноставната пресметка покажува дека, ако еден биткоин денес вреди 14 000 долари, а тој ги произведува седум, значи дека дневн заработува 98 000 долари. Освен тоа Салсидо користи 7,5 мегавати енергија.

Струјата во градчето е исклучително евтина: два до три центи по киловат час, а причина се браните на Колумбија со обилни хидроелектрани. Затоа и Малачи е во Веначи.

Сепак, покрај ниските трошоци за струја, Салсидо вели дека неговите месечни сметки надминуваат 100 000 долари, но додава дека тоа сепак се исплаќа

„Трагаме за биткоини бидејќи оваа валута станува корисна за безготовинското плаќање, вистински електронски трансфер. Кога целосно ќе се развие, ќе може во значајна мера да ги здрма моменталните пазари и ќе обезбеди нови можности за директно купување кои моментално не постои на денешните пазари“, заклучил Салсидо.

Шефот на локалната електроекономија, Сатив Рајт вели дека веќе 75 трагачи за биткоин се распрашувале и посакале да дојдат бидејќи цената на оваа валута порасна уште во декември.

Но, не е во прашање само евтината стуја. Ниските температури помагаат серверите да бидат на одговарачка температура.

„Освен евтината струја, имаме и многу добар пристап до интернет. Луѓето ги спојуваат овие две работи и мислат дека тоа е „шанса за биткоин“. Но поплавата на нови копачи ги загрижила постојаните корисници. Ние не сакаме овде да доаѓаат луѓе кои сакаат брза заработка од нашата евтина струја, кои потоа би заминале и би не оставиле со празни раце“, објаснува Рајт.

Видеото може да го видите во оригиналната вест на CNBC.

Можеби ќе ве интересира

ОБВИНУВАЊЕ НА РЕЛАЦИЈА РУСИЈА - УКРАИНА: Koj се подготвува за војна?

ОБВИНУВАЊЕ НА РЕЛАЦИЈА РУСИЈА - УКРАИНА: Koj се подготвува за војна?

(ФОТО+ВИДЕО) ПУСТОШ ВО ЕВРОПА: Еве што направи невремето

(ФОТО+ВИДЕО) ПУСТОШ ВО ЕВРОПА: Еве што направи невремето

(ВИДЕО) СО АВТОМОБИЛ ВЛЕТА МЕЃУ ЛУЃЕ: Загина бебе

(ВИДЕО) СО АВТОМОБИЛ ВЛЕТА МЕЃУ ЛУЃЕ: Загина бебе

Многу силен земјотрес ја погоди оваа земја

Многу силен земјотрес ја погоди оваа земја

(ВИДЕО) ОГНЕНИ УЛИЦИ: Нафта се изли во руско село

(ВИДЕО) ОГНЕНИ УЛИЦИ: Нафта се изли во руско село

(ВИДЕО) ОВА Е НАЈОПАСНИОТ МОСТ НА СВЕТОТ: Како да се помине?

(ВИДЕО) ОВА Е НАЈОПАСНИОТ МОСТ НА СВЕТОТ: Како да се помине?

(ВИДЕО) ХОЛАНДИЈА: Стебло се скрши пред жена со бебе

(ВИДЕО) ХОЛАНДИЈА: Стебло се скрши пред жена со бебе

2015, 2016 и 2017 најтопли години - каде ќе не однесе затоплувањето?

2015, 2016 и 2017 најтопли години - каде ќе не однесе затоплувањето?

(ВИДЕО) СИЛНИОТ ВЕТАР ПОБЕДЕН: Ужасно слетување на аеродромот во Дизелдорф

(ВИДЕО) СИЛНИОТ ВЕТАР ПОБЕДЕН: Ужасно слетување на аеродромот во Дизелдорф